تحصیل دندانپزشکی در نروژ [بهترین دانشگاه‌ها + شرایط پذیرش]

تحصیل دندانپزشکی در نروژ

نروژ، از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در اروپا

دندانپزشکی یکی از رشته‌های جذاب و پر تقاضا در نروژ است و سالانه دانشجویان بسیار زیادی این رشته پول ساز را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. نروژ در سالیان اخیر توانسته به خوبی سیستم آموزشی خود را ارتقا دهد و در همین راستا، تعداد دانشجویان خارجی در این کشور نیز افزایش پیدا کرده است. نروژ یکی از کشورهایی است که برای رشته‌های دندانپزشکی، به نیروی کار نیاز دارد، به همین دلیل، شرایط تقریبا آسانی را برای علاقه‌مندان تحصیل دندانپزشکی در نروژ ایجاد کرده است تا بتواند این نیاز خود را تامین کند. برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل دندانپزشکی در نروژ حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

چرا تحصیل دندانپزشکی در نروژ

در سالیان اخیر، نروژ با استفاده از سیاست‌های مختلف، توانسته پیشرفت‌های بسیار زیادی در زمینه نظام آموزشی خود داشته باشد و کیفیت آموزشی برتری را به دانشجویان ارائه می‌کنند. عوامل بسیار زیادی باعث می‎شوند تا نروژ به عنوان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی شناخته شود که از مهم‌ترین آن‌ها، می‌توان به وجود امکانات مدرن و آزمایشگاه‌های مجهز در دانشگاه‌های این کشور اشاره کرد. البته لازم به ذکر است که برخی از برنامه‌های درسی نیز در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می‎شوند که این موضوع نیز تاثیر بسیار زیادی بر محبوبیت این کشور گذاشته است.

پذیرش در دانشگاه‌های نروژ نیز نسبته به کشورها دیگر اروپایی بسیار آسان می‌باشد و دانشجویان خارجی  می‌تواند به راحتی و خیلی سریع‌تر از کشورهای دیگر، در دانشگاه‌های نروژ پذیرش شوند. علاوه بر این موارد، با داشتن ویزای تحصیلی نروژ، دانشجویان اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته را دارند که می‌توان به آن‌ها در تامین هزینه‌های زندگی و مخارج دانشجویی کمک کند.

مقالات مهاجرتی

آموزش راه های مختلف مهاجرت تحصیلی و مهاجرت سرمایه گذاری در کشور های مختلف

البته گزینه‌های دیگری نیز برای پوش هزینه‌های تحصیلی وجود دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به بورسیه تحصیلی اشاره کرد. تمامی این موارد باعث شده است تا تحصیل دندانپزشکی در نروژ از محبوبیت بالایی برخوردار باشد و دانشجویان بسیار زیادی به طور سالانه برای تحصیل در این کشور تقاضا دهند.

شرایط رشته دندانپزشکی در نروژ

دندانپزشکی در نروژ یکی از جذاب‌ترین و پر متقاضی‌ترین رشته‌های برای دانشجویان خارجی است. طول دوره دندانپزشکی در دانشگاه‌های این کشور  ساله است که دو سال ابتدایی آن متعلق به دوره‌های تئوریک و مبانی آموزشی پزشکی و دندانپزشکی است. پس از این دانشجویان این دوره دو ساله را سپری کنند، وارد دوره کاربردی و بالینی می‎شوند. برخی از مهم‌ترین مواد درسی موجود در برنامه دندانپزشکی دانشگاه‌های نروژ به شرح زیر می‌باشد.

 • جراحی دهان و دندان
 • بیومواد و ارگونومی
 • سر و آناتومی گردن
 • پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان، دندان و لثه
 • ایمپلنت
 • بیماری‌های مربوط به حفره‌های دهان
 • لمینت
 • بهداشت دهان و دندان
 • دندانپزشکی کودکان
 • رادیولوژی و جراحی فک و صورت
 • ارتودنسی
 • پروتزهای دندانی و …

تحصیل دندانپزشکی در نروژ به عنوان یک روش مهاجرتی خوب

یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به نروژ، تحصیل دندانپزشکی در نروژ می‌باشد. این کشور به دلیل داشتن سطح بالای آموزشی، کیفیت بالای زندگی و …، به عنوان یکی از بهترین کشورها برای تحصیل به حساب می‎‌آید اما دانشجویانی که قصد دارند با استفاده از این روش به نروژ مهاجرت کنند، باید شرایطی هم داشته باشند تا بتوانند به راحتی در دانشگاه‌های این کشور پذیرش شوند.

دانشجویانی که قصد دارند در رشته دندانپزشکی در نروژ مشغول به تحصیل شوند، باید در دانشگاه‌های دولتی این کشور پذیرش شوند. تحصیل در این دانشگاه‌ها رایگان است و معمولا متقاضی نیازی به اخذ بورسیه ندارد. البته باید در نظر داشته باشید که تحصیل دندانپزشکی در نروژ بسیار رقابتی است و به همین دلیل متقاضی باید رزومه خوبی داشته باشد تا بتواند در این رشته پذیرش شود و در نهایت منجر به اخذ اقامت اکثر دانشجویان در این کشور پیشرفته نیز خواهد شد.

پیش‌نیازهای مهم برای تحصیل دندانپزشکی در نروژ

یکی از نکات مهم برای تحصیل دندانپزشکی در نروژ، تسلط کافی به زبان نروژی است و البته با توجه به محدودیت سنی برای تحصیل دندانپزشکی، متقاضی باید زیر ۲۱ سال باشد. شرط معدل نیز برای تحصیل در نروژ وجود دارد و فرد باید دیپلم خود را با معدل A اخذ کرده باشد.

افرادی که قصد دارند مشغول به تحصیل دندانپزشکی در نروژ شوند، ابتدا باید یک دوره پیش پزشکی ۲ ساله را بگذرانند که در این دوره، دروس عمومی مانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضی و زبان به متقاضیان آموزش داده می‎شود. دانشجویانی که بتوانند با موفقیت این دوره را بگذرانند، می‌توانند در آزمون ورودی دندانپزشکی نروژ شرکت کنند و در صورت قبولی، می‌توانند وارد دانشگاه شوند. یکی از شرایط مهم برای تحصیل دندانپزشکی در نروژ، داشتن مدرک زبان نروژی در سطح B1 است. همچنین دانشجویان پس از اتمام دوره دانشگاهی خود، باید در یک دوره کارآموزی یک سال و نیمه شرکت کنند تا بتوانند مجوز طبابت در نروژ را اخذ کنند.

نکات مهم برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های نروژ

قبل از هر چیزی باید بدانید که نروژ عضوی از برنامه مشترک آموزش عالی اروپا است و به همین دلیل پذیرش در دانشگاه‌های علوم پزشکی این کشور خیلی ساده نیست و متقاضیان برای اخذ پذیرش از نروژ، باید شرایط و مدارک خاصی داشته باشد تا بتواند صلاحیت خود، برای تحصیل دندانپزشکی در نروژ را اثبات کند. ابتدا لازم به ذکر است که تحصیل در نروژ دارای محدودیت سنی است و دانشجویان باید بیشتر از ۱۸ سال و کمتر از ۲۱ سال سن داشته باشند. همچنین نمره دیپلم متقاضی نیز باید عالی باشد.

یکی دیگر از مدارکی که برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های نروژ مهم است، داشتن مدرک B1 است. البته دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌های نروژ به زبان انگلیسی نیز ارائه می‎شوند و دانشجویانی که قصد تحصیل به این زبان را دارند، باید IELTS با حداقل نمره ۶٫۵ داشته باشند. از مهم‌ترین مدارکی که برای پذیرش دانشگاه باید داشته باشید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی آن
 • ریز نمرات سال آخر دبیرستان به همراه ترجمه رسمی
 • مدارک شناسایی متقاضی
 • فرم درخواست به صورت تکمیل شده

آشنایی با شرایط اخذ ویزای تحصیل دندانپزشکی در نروژ

پس از این که دانشجو بتواند نامه پذیرش را از یکی از دانشگاه‌های نروژی اخذ کند، باید برای اخذ ویزای تحصیلی خود درخواست دهد. دقت داشته باشید که برای اخذ ویزای تحصیلی و مراجعه به دانشگاه محدودیت زمانی وجود دارد، به همین دلیل بهتر است مدارک خود را از قبل آماده داشته باشید. البته فرایند درخواست ویزای تحصیلی بسیار آسان است اما شرایط و روش آن با توجه به ملیت فرد می‌تواند متغیر باشد. از مهم‌ترین مدارکی که باید در برای درخواست ویزای دانشجویی ارائه کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • پاسپورت معتبر بین المللی
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی برای نروژ
 • رسید پرداخت هزینه درخواستی به مبلغ ۵۳۰۰ کرون نروژ
 • تمکن مالی کافی ( ارائه مدرکی که اثبات کند شما اعتباری در حدود ۱۲۰۰۰ یورو دارید )
 • دو قطعه عکس از نوع پاسپورتی با پس زمینه سفید
 • نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی عالی معتبر نروژ
 • بیمه سلامت شخصی و یا کارت بیمه سلامت اروپایی

دانشگاه‌های نروژ را بهتر بشناسید

نروژ یکی از کشورهایی است که دانشگاه‌های معتبری در سطح جهان دارد. دانشگاه‌های این کشور با بهره‌‌گیری از اساتید مجرب و امکانات بسیار مدرن، هر ساله پذیرای دانشجویان متعددی از سراسر جهان هستند. این دانشگاه‌ها، با توجه به اعتبار بسیار بالایی که در سطح جهان دارند، تقریبا می‌توانند آینده دانشجویان که قصد تحصیل دندانپزشکی در نروژ را دارند، تضمین کنند. در ادامه برخی از بهترین دانشگاه‌های این کشور را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم.

 • دانشگاه اوسلو با رتبه جهانی ۱۳۵
 • دانشگاه برگن با رتبه جهانی ۱۷۱
 • دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ با رتبه جهانی ۳۶۳
 • دانشگاه Tromsø The Arctic University of Norway با رتبه جهانی ۳۶۹

تحصیل دندانپزشکی در نروژ به زبان انگلیسی

تحصیل دندانپزشکی در نروژ به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است و دانشجویانی که خواهان این یادگیری مطالب به این زبان هستند، می‌توانند در بیش از ۲۰۰ برنامه کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی شرکت کنند. البته در مقطع کارشناسی نیز بیشتر مطالب به این زبان تدریس می‎شود اما دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه‌هایی برای شرکت در این دوره‌ها هستند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در نروژ

دولت نروژ با اخذ مالیات از شهروندان این کشور، امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری فراهم کرده است. به عبارتی دیگر، دانشجویان با پذیرش در دانشگاه‌های دولتی، به صورت رایگان می‌توانند به تحصیل دندانپزشکی در نروژ بپردازند. البته منظور از رایگان، معاف بودن دانشجویان از پرداخت شهریه دانشگاه است و دانشجویان باید هزینه‌های جانبی تحصیل خود را بپردازند که آن هم مبلغ ناچیزی است و در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو می‌باشد.

البته در صورتی که فردی بخواهد در دوره کارشناسی اقدام به تحصیل کند، باید هزینه‌های دیگری را نیز پرداخت کند. البته لازم به ذکر است که این شرایط تنها برای دانشگاه‌های دولتی نروژ است. در واقع اگر دانشجویی بخواهد در دانشگاه‌های خصوصی این کشور مشغول به تحصیل شود، باید برای هر ترم شهریه مقرر شده را بپردازد. میانگین شهریه سالیانه دندانپزشکی در دانشگاه‌های خصوصی نروژ در حدود ۱۱۰۰۰ یورو است. در این دانشگاه‌ها دوره‌های آموزش با زبان انگلیسی نیز ارائه می‎شود و به همین دلیل دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه هستند.

هزینه‌های زندگی در نروژ

نروژ در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از گران قیمت‌ترین کشورهای جهان شناخته شد و به همین دلیل، افرادی که قصد تحصیل دندانپزشکی در نروژ را دارند، باید بتوانند هزینه‌های زندگی خود را به خوبی برنامه ریزی کنند. به طور کلی هزینه‌های زندگی می‌تواند به موارد زیادی مانند سبک زندگی افراد، شهر و محل سکونت باشد اما به طور میانگین می‌توان گفت که هزینه‌های زندگی برای هر فرد در این کشور، می‌تواند چیزی در حدود ۱۸۰۰۰ کرون در ماه باشد. البته از آنجایی که حقوق ماهیانه و سطح رفاهی در این کشور بسیار بالا است، همچنان نروژ طرفداران بسیار زیادی را از سراسر جهان دارد.

همچنین یکی از مزایای خوب تحصیل در نروژ، امکان کار ضمن تحصیل است. به عبارتی دیگر، دانشجویان در این کشور اجازه کار برای ۲۰ ساعت در هفته را دارند تا بتوانند هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را به خوبی تامین کنند.

آینده کاری دندانپزشکی در نروژ

شاید یکی از دغدغه‌های اصلی تمامی دانشجویان که قصد مهاجرت به یک کشور دیگر را دارند، آینده شغلی آن‌ها در کشور مقصد است. همانطور که بیان شد، نروژ به نیروی کار دندانپزشک نیاز شدیدی دارد و به همین دلیل، شرایط خوبی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده تا بتوانند در این کشور مشغول به کار شوند.

در واقع دانشجویان پس از اتمام تحصیلات، به مدت ۶ ماه فرصت دارند تا در این کشور بمانند و دنبال یک شغل مرتبط با رشته خود باشند. با توجه به نرخ بیکاری بسیار پایین در نروژ  ( ۵٫۲ درصد در سال ۲۰۲۰ )، مطمئنا پیدا کردن یک شغل مناسب کار سختی نخواهد بود و در صورتی که دانشجو مهارت‌های لازم را داشته باشد، به راحتی می‌تواند یک شغل مناسب پیدا کند.

پس از این که فرد بتواند شغل مناسبی پیدا کند، باید به صورت قانونی به اداره مهاجرت کشور نروژ مراجعه کند و درخواست تغییر ویزای دانشجویی به ویزای کاری را بدهد. در صورتی که شرایط لازم را داشته باشد این امر در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‎شود. سپس متقاضی می‌تواند با پرداخت مالیات، پس از پنج سال پاسپورت نروژی اخذ کند تا شهروند این کشور به حساب بیاید.

با استفاده از خدمات صباپلن، به راحتی به نروژ مهاجرت کنید

در این مطلب از وب‌سایت صباپلن، با بررسی شرایط تحصیل دندانپزشکی در نروژ همراه شما بودیم. دندانپزشکی یکی از رشته‌های بسیار محبوب و پول در سراسر جهان است و نروژ نیز با ارائه خدمات و آموزش‌های با کیفیت، در سالیان اخیر به یکی از مقاصد جذاب برای تحصیل دندانپزشکی تبدیل شده است. البته تحصیل در این رشته نیازمند داشتن شرایطی خاص است که باید متقاضیان آن‌ها را داشته باشند تا بتوانند در این رشته مشغول به تحصیل شوند.

مجموعه صباپلن با سال‌ها تجربه موفق در زمینه مهاجرت، بستری را برای تمامی دانشجویان ایرانی فراهم کرده است تا بتوانند به راحتی به هر کشوری که می‌خواهند مهاجرت کنند و زندگی جدیدی را برای خود بسازند. مجموعه ما با بهره‌گیری از کارشناسان و مشاورین متخصص در زمینه حقوق بین المللی، این امکان را به متقاضیان مهاجرت می‌دهد تا بتوانند با تمامی قوانین و شرایط مهاجرتی کشور مورد نظر خود آشنا شوند و با آمادگی کامل، برای این امر اقدام کنند. پس اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی و یا غیر تحصیلی به کشورهای دیگر را دارید، همین الان با کارشناسان ما تماس بگیرید تا بتوانید از مشاوره‌های آنها بهره‌مند شوید.

[کل: 1 میانگین: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.