تحصیل در انگلستان (شرایط تحصیل و بورسیه تحصیلی)

کارشناسی ارشد انگلستان

بریتانیای کبیر، ترکیبی از ویژگی‌های ناب

تحصیل در انگلستان در میان مردمانی هیجان‌ طلب و با سیستم آموزشی فوق‌العاده قوی انگلیسی همواره جزو بهترین گزینه‌ها برای علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور بوده است. امکاناتی عالی برای رفاه حال دانشجویان و مردم در کنار سطح کیفی مثال زدنی دانشگاه‌های این کشور باعث شده تا انگلیس همواره جزو سه کشور برتر جهان از لحاظ جذب دانشجویان خارجی قرار گیرد. در ادامه مطلب به بررسی کامل تحصیل در این کشور می‌پردازیم تا شما نیز با مزایای تحصیل در این کشور آشنا شوید.

آشنایی مختصر با انگلستان

بریتانیای کبیر از ۴ کشور مجزا تشکیل شده است:

 • انگلستان
 • اسکاتلند
 • ولز
 • ایرلند شمالی

پاتخت کشور انگلیس شهر لندن (London) است. چه کسی هست که دوست نداشته باشد در این شهر سطح بالا مشغول به تحصیل و زندگی شود. همین ویژگی‌های جذاب باعث شده تا سالانه حدود ۴۲۰ هزار دانشجوی خارجی در این کشور مشغول به تحصیل شوند. تصویر کشور انگلستان شاید در اذهان عمومی همیشه ابری و با بارش‌های شدید باشد. خب این درست است که در تمام روز‌های سال احتمال بارش وجود دارد. مردم این کشور بسیار گرم و صمیمی هستند و بسیار نیز اهل هنر می‌باشند. آن‌های علاقه‌مند و شیفته تئاتر، سینما و رقص هستند.

مردم شاد و هیجان طلب این کشور همیشه برای دانشجویان خارجی یک فاکتور بسیار جالب برای تحصیل در انگلستان محسوب می‌شوند. زبان مردم این کشور انگلیسی است. این زبان که با کمی لهجه نسبت به زبان انگلیسی آمریکایی صحبت می‌شود دارای گفتاری شیرین و جذاب است که یاد گرفتن آن زمان زیادی نخواهد برد. فکرش را بکنید، شما دیگر نیاز به یادگیری زبان دیگری ندارید، آب و هوا بی‌نظیر است، دانشگاه‌ها جزو بهترین دانشگاه‌های دنیا هستند و مردمی شاداب جوی فوق‌العاده برای اقامتتان ایجاد کرده‌اند، دیگر چه ویژگی منحصر به فردی می‌خواهید؟

شرایط کلی تحصیل در انگلستان

شرایط تحصیلی در انگلستان با این همه خوبی و نکات مثبت دارای استاندارد‌های سطح بالایی نیز می‌باشد. در ادامه به شرایط تحصیل این کشور که کمی با دیگر کشو‌رهای اروپایی متفاوت است در مقاطع مختلف می‌پردازیم.

مقطع کارشناسی در انگلیس

در ابتدا اجازه دهید در مورد دوره‌های A-level و Foundation توضیحاتی را ارائه کنیم.

دوره A-Level : این دوره یکی از دوره‌های اصلی برای ادامه تحصیل در دانشگاه است. حداقل سن لازم برای ورود به این دوره ۱۶ سال است و ۲ سال به طول می‌انجامد. در سال اول ۴ تا ۵ و در سال دوم ۳ تا ۴ درس به انتخاب دانش آموزان انتخاب شده و پس از پایان این دوره می‌توانند در آزمون ورودی دانشگاه مد نظر خود شرکت کنند.

دوره Foundation: این دوره نیز مثل دوره بالا برای آمادگی و ورود به دانشگاه‌های انگلیس است. این دوره یک ساله، شامل ۳ ترم تحصیلی است که دوره‌های اول و دوم برای برای آموزش زبان و فناوری اطلاعات و در ترم آخر به آموزش برخی از مباحث تخصصی رشته مورد نظرتان می‌پردازند. فرق این دو دوره آمادگی در نیاز به مدرک دیپلم و حداقل سن است. برای ورود به این دوره حداقل ۱۷ سال و مدرک سه ساله دیپلم لازم است.

دانشجویان فارغ التحصیل از دبیرستان و دارای مدرک دیپلم باید یک سری آزمون ورودی را با موفقیت پشت سر بگذرانند. داوطلبان می‌باست در دوره Foundation شرکت کنند و در آن قبول بشوند یا باید سه درس از دوره A-Level را با موفقیت پشت سر بگذارنند، تا بتوانند مجوز ورود به دانشگاه مورد نظر خود را بگیرند. طول مدت این دوره سه سال است، که نسبت به دیگر کشور‌های اروپایی فشرده‌تر حساب می‌شود و همین قضیه بسیاری از خرج‌های زندگی دانشجویان را کاهش می‌دهد.

متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور همچنین می‌توانند بدون گذراندن دوره‌های A-Level شانس خود را برای ورود به دوره‌های Bachelor امتحان کنند. البته لازمه ورود به دوره bachelor گذراندن حداقل یک سال دوره Foundation است. دوره bachelor دارای دو مدرک Honours و ordinary می‌باشد. دوره‌های bachelor سه ساله است که با یک سال ابتدایی در foundation به چهار سال تبدیل می‌شود. این دوره دارای قابلیت کارورزی در کارخانه‌ها به صورت دورکاری را دارا می‌باشد که میتوانید با آن کمی از هزینه‌های خود را در حین تحصیل کاهش دهید.

مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد در انگلیس جزو دوره‌های پرطرفدار این کشور است. این دوره که با طول یک سال شما را فارغ التحصیل می‌کند، در وقت و هزینه‌های شما بسیار صرفه جویی می‌کند. شما ‌می‌توانید با اخذ مدرک کارشناسی ارشد سریعا وارد بازار کار شوید. برای شرکت در این دوره و دوره دکتری نیاز به آیلتس ۶٫۰ به بالا می‌باشد.

انواع دوره‌های کارشناسی ارشد برای تحصیل در انگلستان به صورت زیر است:

 • دوره دانش محور: مدرک این دوره کارشناسی ارشد مانند دوره کارشناسی بیشتر بر حول آموزش و تعلیم می‌چرخد تا انجام تحقیقات. ۴ نوع برنامه تحصیلی در دوره Master of Science Degrees وجود دارد. این ۴ نوع برنامه عبارت‌اند از: ارشد علوم پایه (MSc)، ارشد هنر (MA)، ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) و ارشد مهندسی (Meng) است. تحصیل در هر یک از این دوره‌ها باید به صورت ۱ یا ۲ سال صورت بگیرد.
 • دوره پژوهش محور: مدرک دوره کارشناسی ارشد بر پایه پژوهش به دانشجویان امکانات و فضای بیشتری برای کار و تحقیق کردن می‌دهد. در این دوره دانشجویان تحصیل خود را تحت نظر استاد دانشگاه با یک پایان‌نامه می‌گذارند. این دوره به مدت ۲ تا ۴ سال به طول می‌انجامد و شامل ارائه یک پایان‌نامه ۷۰ تا ۱۰۰ هزار کلمه‌ای می‌باشد.

مقطع دکتری

دوره دکتری به صورت سه ساله برگزار می‌شود. این دوره در انگلیس نسبت به کشور‌های دیگر مانند آمریکا ارزان‌تر برگذار می‌شود. هزینه‌های تحصیل با توجه به دانشگاه مورد نظر متفاوت است اما این هزینه‌ها سالانه ۳۶ تا ۴۸ هزار پوند می‌باشد.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی

اولین گام برای گرفتن ویزای تحصیلی در انگلیس اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها موسسه‌های معتبر آموزشی مورد نظر است. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر متقاضیان تحصیل در انگلستان باید با ارائه مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی خود به سفارت انگلیس در تهران بروند و برای اقامت تحصیلی خود در این کشور اقدام کنند.

مدراک لازم برای تحصیل در انگلستان

برخی از مدارکی که برای تحصیل در انگلستان حتما به آن‌ها نیاز دارید، عبارتند از:

 • گذرنامه (Passport) شخص به علاوه رونوشت این مدرک
 • مقاله‌ برای انگیزه شخصی
 • مدرک دیپلم یا گواهی فارغ التحصیلی
 • مدرک زبان آیلتس که با توجه به مقطع‌ و دانشگاه‌ مورد نظر تعیین می‌شود (معمولا از ۵٫۵ به بالا)

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در انگلستان

مدرک زبان انگلیسی برای مقطع‌های مختلف متفاوت نیازمند نمره‌های مختلف نیز می‌باشد. برای ادامه تحصیل خود در دوره کارشناسی به نمره ۵٫۵ یا بلاتر نیاز دارید. برای دوره کارشناسی ارشد به نمره ۶٫۵ به بالا و در مقطع دکتری به نمره بالای ۷٫۰ در آزمون آیلتس (IELTS) نیاز است.

مزایای تحصیل در انگلستان چیست

در این بخش از مطلب به بررسی مزایای تحصیل در کشور انگلیس می‌پردازیم که کم تعداد هم نیستند.

زبان اصلی مردم

یکی از ویژگی‌های خاص برای تحصیل در این کشور زبان رایج مردم که انگلیسی است، می‌باشد. زبان انگلیسی رایج‌ترین زبان دنیا می‌باشد و درصد زیادی از دانشجویان علاقه‌مند به این زبان مسلط هستند و دیگر نیاز به یادگیری زبان دیگری ندارند.

کیفیت بسیار بالای تحصیل و مدرک معتبر

دانشگاه‌هایی با رتبه‌های برتر جهانی یکی دیگر از ویژگی‌های تحصیل در این کشور است، به طوری که پس از پایان تحصیل، هر کجای دنیا که بروید این مدرک از اعتبار بالایی برخوردار است.

ارزان‌تر نسبت به دیگر کشور‌های انگلیسی زبان

هزینه‌های کم‌تر در انگلیس نسبت به دیگر کشور‌های انگلیسی زبان مانند استرالیا و ایالات متحده آمریکا باعث شده تا این کشور را بیش از پیش برای تحصیل برجسته کند. نکته‌ای که همه دانشجویان به آن اهمیت می‌دهند، پایین آوردن هزینه‌ها تا حد امکان و تحصیل در بهترین شرایط است.

خدمات بهداشتی و درمانی رایگان برای سلامت شما

کشور انگلستان دارای خدمات بهداشت ملی است، به این صورت که پس از گذراندن ۶ ماه برای تحصیل در این کشور می‌توانید بر این خدمات بهره مند شوید.

فرصت کار در حین تحصیل

فرصت‌های شغلی در حین تحصیل در این کشور مانند کشور‌های دیگر اروپایی به صورت پاره وقت است. شما می‌توانید ۲۰ ساعت در هفته را مشغول به کار شوید. با توجه به مقطع و محل کار خود میانگین حقوق ۱۰ تا ۱۵ پوند در ساعت دریاف کنید. یکی دیگر از گزینه‌ها برای کار در حین تحصیل مشغول شدن در یکی از شرکت‌های مربوط به رشته تحصیلیتان به عنوان کارآموز می‌باشد.

رضایت بالای دانشجویان در این کشور

رضایت بالای دانشجویان خارجی و داخلی انگلستان نشان می‌دهد که چه امکانات و ویژگی‌های بی‌نظیری در اختیارشان قرار می‌گیرد.

سیستم آموزشی در انگلیس

سیستم آموزشی در انگلیس چهار بخش مختلف دارد که عبارتند از:

 • تحصیلات ابتدایی (Primary Education)
 • تحصیلات متوسطه (Secondary Education)
 • تحصیلات تکمیلی (Further Education)
 • تحصیلات عالی (Higher Education)

دوره‌های ابتدایی و متوسطه دوره‌های اجباری هستند و سن ۵ سالگی تا ۱۶ سالگی ادامه دارد. این زمان به ۴ بخش اصلی تقسیم می‌شود:

 1. بخش یا همان سطح اول: از ۵ تا ۷ سالگی (ابتدایی)
 2. سطح دوم: از ۷ تا ۱۱ سالگی (ابتدایی)
 3. سطح سوم: از ۱۱ تا ۱۴ سالگی (دبیرستان)
 4. سطح چهارم: از ۱۴ تا ۱۶ سالگی (دبیرستان)

دانش آموزان پس از دوره سه ساله ۱۴ تا ۱۷ سالگی، مدرک GCSE یا همان General Certificate Secondary Education را دریافت می‌کنند. این مدرک از اهمیت بالایی برای شرکت در دانشگاه و کالج‌ها دارد. این مدرک معادل مدرک پیش‌ دانشگاهی می‌باشد.

در دوره GCSE قبولی و شرکت در درس‌های ادبیات انگلیسی، ریاضی، علوم، آموزش حقوق شهروندی و تربیت بدنی (همان ورزش خودمان) اجباری ست. جدای این درس‌های اجباری در این دوره چهار حوزه اختیاری نیز معرفی می‌شود تا دانش آموزان به دنبال علاقه خود نیز بروند.

این چهار حوزه شامل:

 • انواع زبان‌های زنده دنیا (مانند فرانسوی و اسپانیایی)
 • علوم انسانی (شامل جغرافیا و تاریخ)
 • هنر (مانند موسیقی)
 • کار و فناوری (مانند گرافیک و الکترونیک)

این بخش‌های مورد علاقه دانش آموزان با انتخاب خودشان به آن‌ها آموزش داده می‌شود.

شرایط ورور برای دانش آموزان بین خارجی در دوره GCSE

شرایط ورود به این دوره که برای آمادگی ورود به دانشگاه نیز هست عبارت است از:

 • دارا بودن مدرک آیلتس (IELTS) با نمره ۵ به بالا
 • طی کردن ۸ سال تحصیلی ابتدایی
 • دوره GCSE برای دانش آموزان کلاس هشتمی واجب است و آن‌ها باید دوسال این دوره را طی کنند. دانش آموزان کلاس نهم فقط باید سال دوم این دوره را سپری کنند، اما کلاس دهمی‌ها که مدرک خود را گرفته‌اند باید توسط یک موسسه آموزشی معتبر مانند کالج‌ها تعیین سطح شوند و اگر این آزمون را برای ورود به دانشگاه پشت سر نگذارند باید آن‌ها نیز سال اخر دوره GSCE را سپری کنند

نحوه ارزیابی این دوره بدین صورت است که ۸۰ درصد آن در آزمون نهایی سراسری در انگلستان مشخص می‌شود و ۲۰ درصد شامل فعالیت‌های کلاسی مانند پروژه‌ها، آزمایشات و تحقیقات تعیین می‌شود.

برترین دانشگاه‌های انگلستان

همانطور که در بالا گفته شد یکی از مزایای تحصیل در کشور انگلیس این است که شما در هر مقطعی می‌توانید در برترین دانشگاه‌های جهان مشغول به تحصیل شوید.

از برترین این دانشگاه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه آکسفورد (Oxford University)، یکی از بهترین‌ها

به احتمال خیلی زیاد تا به امروز اسم دانشگاه آکسفورد به گوش شما خورده است، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان به زبان انگلیسی. این دانشگاه در گستره رشته‌های بسیاری از پزشکی گرفته تا علوم انسانی یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌هی جهان به شمار می‌رود. این دانشگاه در شمال غربی لندن واقع شده است. جالب است بدانید که حدود دو سوم از دانشجویان این دانشگاه، دانشجویان بین المللی هستند.

دانشگاه منچستر (University of Manchester)

شهر منچستر دارای تعداد زیادی مهاجر از سرتا‌سر دنیاست که همین قضیه سبب شده تا در دانشگاه منچستر بالغ بر هشت هزار دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل باشند. یکی از ویژگی‌های این دانشگاه مزیت‌های جالبی است که مدیران این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی خود تدارک دیده‌اند.

این ویژگی‌ها به شرح زیر هستند:

 • مسکن همه دانشجویان‌ خارجی تضمین شده است
 • در ابتدای ورود شما به این شهر در فرودگاه وسایل شما از طرف دانشگاه به مقصدتان منتقل می‌شود
 • برگزار کردن جلسه ارائه اطلاعات برای جذب دانشجویان سراسر دنیا

منچستر با تاریخچه هنری و معماری‌های زیبا و تیم‌های فوتبالی یونایتد و سیتی مقصدی فوق‌ العاده برای آدم‌های پرجنب و جوش است.

دانشگاه ساوثهمپتون (University of Southampton)

دانشگاه ساوثهمپتون که همواره از دانشگاه‌های برتر در انگلیس در جهت راضی کردن دانشجویان خود بوده است، بالغ بر یک چهارم دانشجویانش خارجی هستند. یکی از قابلیت‌های خوبی که این دانشگاه ارائه می‌کند این است که تا سه سال بعد از فارغ التحصیلی می‌توانید مشاوره‌هایی حرفه‌ای در جهت رشته خود و کار مرتبط با آن بگیرید.

دانشگاه ناتینگهام (University of Nottingham)

شاید با شنیدن شهر ناتینگهام به یاد رابین هود و دوستانش بیافتید اما باید بدانید که این شهر به دانشگاه‌ خوبش نیز مشهور است. در آخرین رتبه بندی رنکینگ دانشگاه‌های جهانی QS این دانشگاه جزو ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. یکی از فلسفه‌های رایج این دانشگاه انترناسیونالیست (Internationalism) است. این فلسفه بر فرا ملی‌گرایی تاکید دارد. به همین علت یکی از انتخاب‌های مناسب برای دانشجویان خارجی می‌باشد. این دانشگاه از ۴ پردیس مجزا تشکیل شده است. پردیس‌هایی از این دانشگاه در کشور چین و مالزی نیز ساخته شده است.

دانشگاه بریستول (Bristol University)

اولین دانشگاه انگلیس که برابری حقوق زن و مرد را در تحصیلات دانشگاهی اجرایی کرد دانشگاه بریستول بود. این دانشگاه در حوره طبیعت دوستی نیز بسیار تاثیر گذار بوده است و جایزه گرین ایمپکت (Green Impact Award) را از طرف سازمان محیط زیست انگلستان دریافت کرده است.

این دانشگاه در مرکز شهر بریستول می‌باشد. بریستول شهری با رونق و رفت و آمد بالا در عین حال آرامش‌بخش با کافه رستوران‌های جذاب در جنب غربی انگلستان واقع شده است.

دانشگاه کالج لندن (University College London)، یکی دیگر از بهترین‌های انگلستان

دانشگاه کالج لندن هر سال نامش در میان ده رتبه برتر دانشگاه‌های جهان بر اساس رتبه بندی سایت QS world university ranking به چشم می‌خورد. این دانشگاه که ملقب به دانشگاه جهانی لندن است، میان دانشجویان بین المللی از محبوبیت خاصی برخودار است. حدود یک سوم از دانشجوهای این دانشگاه خارجی هستند. در کل این دانشگاه با شرایط سختی که دارد دانشجویان کمی می‌پذیرد. در این دانشگاه به ازای هر۱۰ دانشجو یک استاد تدریس می‌کند. این دانشگاه در محله بلومزبری در شهر لندن می‌باشد.

دانشگاه کینگستون (Kingston University)

دانشگاه کینگستون جزو مطرح‌ترین دانشگاه‌های لندن به حساب می‌آید، که به خاطر بورسیه‌های تحصیلی متعدد و اعطای کمک هزینه‌ برای پوشش مخارج دانشجویان خود معروف است. ساختمان‌های دانشگاهی این مجموعه مقداری کم است، اما به علت فاصله ۳۰ دقیقه‌ای تا لندن، گزینه‌های اقامت بسیاری در اطراف این دانشگاه وجود دارد.

چند رشته پردرآمد برای تحصیل در انگلستان

هر چند در دنیای خودآموز (Self-Learning) امروز دیگر کسی پول‌دار شدن و درآمدزایی را در تحصیل و دانشگاه نمی‌بینید و هر کسی هر حرفه‌ای را که دوست دارد بدون حضور در دانشگاه و حتی در خانه می‌تواند یاد بگیرد. با این حال درصد بالایی از سرمایه داران و آدم‌های بزرگ دنیا را تحصیل کرده‌ها تشکیل می‌دهند. به همین دلیل در این بخش به چند رشته پردرآمد برای تحصیل در انگلستان میپردازیم تا بتوانید آینده خود و رفاه زندگی‌تان را تضمین کنید.

پزشکی

یکی از پردرآمد‌ترین و پول ساز‌ترین رشته‌های تحصیل در انگلستان دندانپزشکی می‌باشد. این رشته که جزو محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی است، یکی از سخت‌ترین و طولانی‌ترین رشته‌های تحصیلی در انگلیس به شمار می‌رود. بسته به هدف شما در رشته پزشکی مدت تحصیلتان متغیر است. برای اخذ مدرک پزشکی ۵ سال، آموزش‌های بنیادی دو سال و گرفتن تخصص ۸ سال طول می‌کشد.

این رشته بسیار رقابتی می‌باشد و برای مشغول به کار شدن باید حسابی آموزش ببینید، نمرات خوب کسب کنید و با اشتیاق رقابت کنید تا بتوانید در یکی از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این کشور استخدام بشوید. در این رشته باید چیزی حدود ۱۰ سال صبر کرد تا وارد کار اصلی شد.

دندان‌پزشکی

رشته دندان‌پزشکی نیز یکی دیگر از رشته‌های پردرآمد در نظام آموزشی انگلستان است، که زمان کم‌تری نسبت به پزشکی باید برای فارغ التحصیل شدن گذرانده شود. مدت زمانی که باید طی شود تا بتوانید کاملا یک دندان پزشک آماده به کار شوید. این زمان باز هم بستگی به تخصصتان دارد.

در آغاز شما باید یک دوره ۵ ساله کارشناسی را طی کنید و پس از فارغ التحصیلی می‌توانید با ۱ سال آموزش بنیادی دندان‌پزشکی در مراکز و موسسات معتبر، به بک دندان‌پزشک ماهر تبدیل شوید. برای گرفتن تخصص‌های نظیر جراح فک و صورت باید ۳ سال دیگر نیز به ادامه تحصیل بپردازید. به طور میانگین دندان‌پزشک‌ها مانند دکترها در ۵ سال پس از فارغ التحصیلی حدود ۴۵۰۰۰ پوند درآمد دارند.

رشته حقوق

رشته حقوق، از آن رشته‌های پرطرفدار در انگلیس است که امروزه متقاضیان زیادی دارد. این رشته تحصیلی که به ۳ سال می‌انجامد دارای شغل‌هایی مانند وکالت، سردفتردار و تحلیلگر قانون‌گذاری می‌باشد. با وجود این که دوره تحصیلی این رشته ۳ سال است، شما باید پس از این دوران دو سال کارآموزی کنید و در دوره وکالت شرکت کنید تا بتوانید به یک وکیل پایه یک دادگستری تبدیل بشوید. به صورت میانگین درآمد فارغ التحصیلان این رشته ۳۵۰۰۰ هزار پوند در سال است.

رشته عمران

دوره کارشناسی این رشته در انگلستان حدود ۴ سال طول می‌کشد. مشاغل مرتبط با این رشته در انگلستان شامل موارد زیر می‌شوند.

 • مهندس عمران
 • نقشه بردار
 • مهندس سازه

میانگین درآمد فارغ التحصیلان این رشته حدود ۴۵۰۰۰ هزار پوند سالانه است.

رشته کامپیوتر و نرم افزار

مهندسی نرم‌افزار به یکی از پردرخواست‌ترین شغل‌های جهان تبدیل شده است. پیشرفت روز افزون تکنولوژی باعث شده تا مهندسی نرم‌افزار یکی از شغل‌های پردرخواست و پردرآمد جهان شده است. تخصص‌های این رشته شامل مهندس سخت‌افزار ، کارشناسی شبکه و امنیت، تحلیل داده‌ها و خیلی شغل‌های دیگر می‌باشد که جزو بالاترین درخواست‌های دنیای امروز به شمار می‌آید.

مهندسین نرم‌افزار در طول دوره تحصیل خود با کارآموزی در شرکت‌های مختلف می‌توانند پس از فارغ التحصیلی رزومه خوبی برای خود رقم بزنند.

شرایط سنی برای تحصیل در انگلستان

یکی از ویژگی‌های جالب برای تحصیل در انگلستان، نداشتن محدودیت سنی برای تحصیل است که شاید توجه خیلی از شهروندان خارج از انگلیس که مشتاق به ادامه تحصیل هستند را جلب کند. برای مثال شما می‌توانید در این دانشگاه نوجوانی ۱۴ ساله را پیدا کنید که اکثر پایه‌های خود را جهشی خوانده و آزمون‌های ورودی را با موفقیت پشت سر گذاشته است؛ و همچنین می‌توانید پیرزنی ۹۴ ساله را پیدا کنید که مسن‌ترین دانشجوی فارغ التحصیل شده از دانشگاه کمبریج لقب گرفته است.

تنها محدودیت سنی که وجود دارد برای تحصیل در رشته پزشکی در این کشور است، محدویدت سنی برای تحصیل در این رشته تا ۴۰ سالگی می‌باشد. یعنی علاقه‌مندان به رشته پزشکی می‌توانند تا پیش از ۴۰ سالگی خود اقدام به پذیرش در دانشگاه‌های این کشور کنند.

بورسیه‌های تحصیلی در این کشور

از دیگر نکات جالب توجه برای تحصیل در کشور انگلیس وجود گزینه‌ها و راه‌های مختلف برای دریافت کمک هزینه‌ تحصیلی است. شما می‌توانید با گرفتن این بورسیه‌ها بسیاری از مخارج زندگی و تحصیل خود در انگلستان را پوشش دهید. برخلاف بیشتر کشور‌های اروپایی این کشور در تمام مقاطع خود بورسیه‌های تحصیلی را اعطا می‌کند و آماده کمک به دانش آموزان و دانشجویان بین المللی است.

شرایط اخذ بورسیه‌های تحصیلی

در کشور انگلیس حدود ۸۰ درصد کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرد. بورسیه‌های تحصیلی در کشور انگلیس به دلیل هزینه‌های بالای تحصیل در این کشور کمک هزینه‌ای است که همه دانشجویان به دنبال آن هستند. با وجود این قضیه کسب بورسیه‌های تحصیلی در انگلیس به شدت رقابتی است تا دانشگاه‌های این کشور بتوانند به بهترین‌ دانشجو این امکان را تعلق دهند.

بنابراین متقاضیان باید ویژگی‌های خوب و ممتازی داشته باشند تا بتوانند برای این بورسیه‌ها واجد شرایط شوند. برای مثال داشتن گپ تحصیلی زیاد (فاصله زمانی بین فارغ التحصیلی تا ادامه تحصیل) یک نکته منفی حساب می‌شود و شانس شما را بسیار کم ‌می‌کند.

به طور کلی تسلط بر زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان معتبر مانند آیلتس و تافل یک برتری حساب می‌شود. شما همچنین علاوه بر مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی، نیاز به ارائه انگیزه‌ نامه نیز دارید.

در ادامه به طور جزئی‌تر وارد شرایط این کمک هزینه‌های پردرخواست در مقاطع مختلف می‌شویم:

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی

اخذ این نوع بورسیه در مقطع کارشناسی برای دانشجویانی که از اتحادیه اروپا نیستند، بسیار سخت است. برای دریافت این کمک هزینه‌ها شما نیاز به مدرک آیلتس با نمره ۶٫۵ به بالا ، و همچنین مدرک دیپلم با ریزنمرات بسیار خوب دارید. به علاوه اگر شما می‌خواهید برای بورسیه‌های تحصیلی اقدام کنید، باید برای دانشگاه مورد نظر خود انگیزه‌نامه‌ای بنویسید و ارسال کنید تا آن‌ها نسبت به انگیزه و هدف شما برای درس خواندن در آن دانشگاه آگاه شوند و تصمیم بگیرند که به شما بورسیه تحصیلی تعلق می‌گیرد یا خیر.

نام برخی از دانشگاه‌ها و موسسات معتبر انگلستان که بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی آن امکان‌پذیر است، عبارتند از:

 • دانشگاه بریستول
 • دانشگاه کینگستون
 • دانشگاه وست مینستر (Westminste)

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

گرفتن کمک‌هزینه‌های مالی در مقطع کارشناسی ارشد در انگلیس کمی راحت‌تر از دوره کارشناسی است اما همچنان سختی‌ها و ویژگی‌های خودش را دارد.

برای دریافت این نوع کمک هزینه‌ها شما نیاز به :

 • سوابق درخشان و عالی در دبیرستان و کارشناسی به همراه مدارک ترجمه شده
 • دارا بودن مدرک آیلتس با نمره ۶٫۵ به بالا
 • دارا بودن مقالات ISI
 • داشتن حداقل ۲ توصیه نامه از استاد‌های معتبر
 • دارا بودن انگیزه نامه و رزومه قابل قبول
 • دارا بودن مدرک GRE و GMAT (برای برخی از رشته‌های خاص)

این مدارک معمولا باید یک سال زودتر به دانشگاه مورد نظر در انگلیس ارائه شود تا اقدامات شما انجام شود.

از دانشگاه و برنامه‌های تحصیلی بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد می‌توان به موراد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه کینگستون این امکان را برای دانشجویان خود در این مقطع می‌دهد
 • برنامه فول برایت: این برنامه که برای دانشجویان به صورت رقابتی برگزار می‌شود، بر مبنای شایستگی بیشتر است.
 • دانشگاه ناتینگهام
 • کشورهای مشترک ‌المنافع انگلیس: این دوره مخارج بلیط هواپیمایی و دیگر هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد.

بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری کشور انگلستان

بورسیه تحصیلی در این مقطع به دلیل کوتاه بودن طول مدت این دوره، بسیار محبوب است. دوره دکتری در این کشور به صورت سه سال برگزار می‌شود.

مدارک لازم برای اخذ بورسیه تصحیلی در مقطع دکتری انگلیس به شرح زیر است:

 • معدل و ریز نمرات عالی در مقطع‎های کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • مدرک زبان آیلتس با نمره ۷ به بالا
 • الزام دارا بودن مدارک GRE و GMAT در اغلب رشته‌ها
 • مقاله‌های پژوهشی ISI حتما در رزومه شما باید باشد
 • تهیه و تحویل توصیه‌نامه از استاد دانشگاه‌های معتبر پیشین
 • در برخی از رشته‌ها دانشجو باید سابقه کاری دو یا سه ساله داشته باشد

بورسیه دانشگاه شفیلد، بورسیه تحقیقاتی ادینبرگ و بورسیه کشور‌های مشترک المنافع از معروف‌ترین این بورسیه‌ها می‌باشد.

خوابگاه‌های دانشگاهی و غیردانشگاهی از لازمه‌های تحصیل در انگلستان

یکی از اصلی‌ترین مسائل برای تحصیل در هر کشوری از جمله تحصیل در انگلستان مسئله سکونت است. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این کشور دارای انتخابات زیادی از جمله خوابگاه‌ها و مسکن‌هایی مخصوص اقامت دانشجویان می‌باشد.

یکی از راه‌های انتخاب مقرون به صرفه محل اقامت آپارتمان‌های اشتراکی است. شما می‌توانید اجاره خانه و خرج‌هایی دیگر مانند پول قبض‌های آب و برق را با هم خانه‌ای خود شریک شوید. اجاره خانه‌ها در انگلیس به صورت میانگین از ۸۵۰ تا ۱۳۰۰ پوند می‌باشد.

خوابگاه‌های دانشجویی همواره از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان خارجی بوده است. برای اقامت در این خوابگاه‌ها خیلی زود باید اقدام به رزرو کنید زیرا تقاضا برای آن‌ها بسیار بالا است و سریعا پر می‌شوند. اجاره این خوابگاه‌ها بسیار کم‌تر از اجاره آپارتمان می‌باشد، به طور میانگین ماهانه حدود ۲۰۰ تا ۳۵۰ پوند می‌باشد.

سوالات متداول در مورد تحصیل در انگلستان

آیا مدرک زبان برای دریافت ویزای انگلستان ضروری است؟

بله، شما باید برای بالا بردن شانس دریافت پذیرش خود در دانشگاه‌های کشور انگلیس مدارک زبان معتبر دنیا مانند آیلتس را داشته باشید.

دریافت بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های انگلستان امکان پذیر است؟

بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع عالی به دانشجویان واجد شرایط تعلق می‌گیرد اما در مقطع کارشناسی احتمال دریافت آن برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بسیار کم است.

آیا پس از فارغ التحصیل شدن می‌توان مشغول به کار شد و اقامت دائم دریافت کرد؟

پس از اتمام تحصیل خود شما می‌توانید با توصیه‌نامه‌های استادی به راحتی شغل مورد نظر خود را پیدا کنید و اقامت دائم خود را بگیرید. بسیاری از این شغل‌ها در چند ماه اول به صورت کارآموزی است.

جمع‌بندی

کشور انگلیس با دارا بودن دانشگاه‌های سطح اول دنیا، شرایط زندگی مناسب و اقوامی از سراسر دنیا، یکی از بهترین تجربه‌های تحصیل در خارج از کشور را به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با مزایای بسیاری که این دانشگاه‌ها در اختیارتان قرار می‌دهند، سریعا دوران تحصیلی خود را تمام کنید و وارد کار شوید و کسب درآمد کنید. اگر به مشاوره در این زمینه نیاز دارید، حتما با کارشناسان صباپلن تماس بگیرید.

[کل: 1 میانگین: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.