تحصیل در اسپانیا (شرایط تحصیل و بورسیه تحصیلی)

تحصیل در اسپانیا

اسپانیا، محلی مناسب برای تحصیل و زندگی

اگر قصد تحصیل در اسپانیا را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که در ابتدا کمی با فرهنگ این کشور آشنا شوید. کشور اسپانیا در شبیه جزیره ایبری قرار دارد و کشورهایی که با آن هم مرز هستند، فرانسه و پرتغال بوده که روابط تجاری این دو کشور نیز با اسپانیا بسیار خوب است. این کشور، تاریخ غنی و فرهنگ‌های متنوعی دارد، همچنین دارای معماری و مناظر بسیار زیبا، غذاهای لذیذ و خوشمزه، مکان‌های دیدنی به تعداد زیاد، رسوم و تفریحات متنوع و آب و هوای خوبی است.

وسعت کشور اسپانیا به بیش از ۵۰۰ کیلومتر می‌رسد و از این حیث در رده چهارم بزرگ‌ترین کشور اروپایی قرار گرفته است. از آنجا که اسپانیا به ۱۷ منطقه خودمختار تقسیم شده است، زبان و فرهنگ‌های متفاوتی در این مناطق دیده می‌شود. در این کشور سواحل دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس وجود دارد که در دسترس عموم قرار داده شده است. سالانه گردشگران زیادی به مقصد اسپانیا سفر خود را آغاز می‌کنند و طبق آمار کشور اسپانیا در سال ۲۰۱۸، نزدیک به ۸۳ میلیون گردشگر وارد این کشور شده بود.

در این کشور زبان اسپانیایی و انگلیسی رایج است، اما اکثر مردم، زبان اسپانیایی را زبان اول خود می‌دانند. اسپانیا دانشگاه‌هایی دارد که دارای قدمت بسیار بالا بوده و دانشگاه‌های جدید نیز دارد که رشته‌های تحصیلی متفاوتی را پذیرش می‌کنند. همچنین اساتید دانشگاه‌های اسپانیا نیز بسیار با تجربه هستند و می‌توانند نیازهای علمی دانشجو را از هر نظر برطرف کنند.

سیستم آموزش قوی در کنار مردمانی خون‌گرم

تحصیل در اسپانیا در میان مردم خونگرم و شاد و در دانشگاه‌های برتر اروپا، همواره گزینه فوق‌العاده جذابی برای دانشجویان سراسر جهان از جمله ایران به حساب می‌آمده است. اسپانیا که کشوری شناخته شده در عرصه گردشگری است، سالانه پذیرای گردشگران زیادی نیز می‌باشد و رابطه خوبی با افرادی دارد که از کشورهای دیگر به این کشور می‌روند. مزایایی مانند رتبه‌های خوب و بالای دانشگاه‌های این کشور که نشان از تجهیزات و کیفیت آموزشی سطح بالا دارد. اسپانیا جزو ده رتبه برتر در زمینه پذیرش دانشجویان خارجی نیز هست و کیفیت آموزشی خوبی هم دارد. در این مطلب قصد داریم تا تمامی نکات لازم را برای تحصیل در اسپانیا را جهت بالا بردن اطلاعات داوطلبان و دانشجویان عزیز بیان کنیم.

شرایط عمومی زندگی در اسپانیا

اسپانیا جزو کشور‌های نسبتا گران اروپا حساب می‌شود. یکی از برجسته‌ترین معایب این کشور نرخ بیکاری بالا در شهرهای کوجک آن است. اسپانیا کشوری است در شبه جزیره ایبری که در غرب قاره اروپا واقع شده است. زبان مردم این کشور اسپانیایی می‌باشد.

فرهنگ مردم این کشور بر پایه شادی است. خوش‌گذرانی‌های اخر شب در اسپانیا جزو مهم‌ترین آداب این مردم به حساب می‌آید. این کشور جذاب، بیشتر به معماری، غذاهای تند و جذاب، طبیعت بی‌نظیر و تفریح‌های شبانه مشهور است. این کشور بیش از ۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و از این نظر در رتبه چهارم کشورهای اروپایی است. کشور اسپانیا از ۱۷ منطقه مجزا تشکیل شده که هریک فرهنگ خاص و متفاوتی دارند. گستره مناظر طبیعی اسپانیا بی‌نظیر است. از سواحل بکر دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس تا رشته‌کوه‌های بلند. با وجود این شرایط، تحصیل و زندگی در این کشور هدف و آرزوی خیلی از جوانان است.

شرایط تحصیل در اسپانیا

برای اینکه بتوانید در دانشگاه‌های اسپانیا مشغول به تحصیل شوید، باید بتوانید شهریه دانشگاه، هزینه زندگی، مدارک مورد نیاز، شرایط دانشگاه‌های اسپانیا و موارد مهم دیگر را داشته باشید. البته اگر قصد دارید که در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و یا دبیرستان تحصیل را شروع کنید، شرایط متفاوتی در انتظار شما خواهد بود. در این کشور می‌توانید مدارک کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، فوق دکترا و مدارک پیشرفته‌تر را از دانشگاه‌ها دریافت کنید که هزینه تحصیل برای هر کدام از آن‌ها با یکدیگر فرق می‌کند.

در اسپانیا تحصیل رایگان نیز ممکن است و شما با ثبت نام در دوره‌های پیش نیاز که در مدارس و دانشگاه‌های دولتی اسپانیا که هزینه بسیار کمی نیز دارند، می‌توانید تحصیل رایگان داشته باشید. اما تحصیل رایگان به شرطی به شما تعلق می‌گیرد که همه شرایط لازم را دارا بوده و همه دوره‌های پیش نیاز را به موفقیت پشت سر گذاشته باشید. دانشگاه‌های دولتی اسپانیا فقط با زبان اسپانیولی آموزش می‌دهد و یادگیری زبان اسپانیولی در دوره‌ها وجود دارد. نکته جالب به توجه اینجاست که برای ورود به این دوره‌ها نیاز به هیچ مدرک زبانی نیست، زیرا همه آموزش‌ها همانجا داده می‌شود.

یکی از ویژگی‌های کم‌نظیر تحصیل در اسپانیا ارائه دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا در زبان انگلیسی می‌باشد. با این حال تحصیل در اسپانیا معایبی نیز دارد. نکاتی منفی از قبیل ارائه دوره‌های کارشناسی به زبان اسپانیایی، تهیه مدرک بیمه درمانی و ارائه تمکنن مالی به ازای هر ماه ۱۰۰۰ دلار. شرایط تحصیل در مقاطع مختلف در کشور اسپانیا در ادامه این بخش ذکر شده‌اند.

تحصیل در مقطع کارشناسی

در مقطع کارشناسی و برای ورود به دانشگاه در ابتدا داوطلبان باید یک دوره ۵ تا ۹ ماه را در کالج‌های اسپانیا بگذرانند. پس از این اتمام دوره‌ها دانشجویان می‌توانند در آزمون‌های ورودی دانشگاه مورد علاقشان شرکت کنند. در صورت کسب نمره قبولی در این آزمون جواز حضور در دانشگاه را خواهند گرفت. در طول مدت گذرندان دوره اولیه خود در کالج شما مجاز به کار کردن نمی‌باشید. اما بعد از گذراندن دوره کالج خود، در صورت قبولی در آزمون دانشگاه مورد نظر، می‌توانید مشغول به کار شوید.

برای ورود به رشته‌های علوم پزشکی نیز روال به همین صورت است و نیاز به شرکت در کالج و قبولی در آزمون ورودی می‌باشد. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ۴ سال است. شما برای این مقطع نیاز به مدرک زبان اسپانیایی دارید. بهتر است این مدرک و یادگیری را پیش از مهاجرت انجام دهید، چرا که دوره کالج به این زبان برگزار می‌شود و شما نیاز به تسلط بر این زبان دارید، تا بتوانید ویزای تحصیلی خود را از طریق سفارت دریافت کنید. به عبارت دیگر یکی از شروط دریافت ویزا توسط سفارت اسپانیا تسلط به زبان اسپانیایی است که باید مدرک آن ارائه شود. درمورد مدرک بران این کشور در پایین مططلب توضیح کامل داده شده است.

برای مقطع کارشناسی مدرک IELTS 6 لازم است. ارائه پایان نامه در سال آخر اجباری است که تا حدود ۳۰ واحد به آن اختصاص یافته است. دانشجو میتواند در دوره های فشرده تر ثبت نام کند که ۶ واحد بیشتر در سال را سپری کند.

رشته های ارائه شده در مقطع کارشناسی اسپانیا

 • هنر و علوم انسانی
 • علوم پایه
 • حقوق
 • مهندسی

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در این مقطع نیازمند مدرک زبان اسپانیایی نمی‌باشد. اکثر درس‌های این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. این دوره بین دو الی چهار ترم برگزار می‌شود که دارای حدود ۲۰ ساعت کار درهفته برای دانشجویان است. میانگین حقوق کار در حین تحصیل در اسپانیا بین ۸ تا ۱۰ یورو به صورت ساعتی است. یکی دیگر از ویژگی‌های تحصیل در این مقطع پیوسته بودن دوره دکتری با ارشد است. شما می‌توانید پس از گذراندن دوره کارشناسی ارشد بدون آزمون ورودی دکتری وارد این مقطع بشوید. که این ویژگی کار شما را برای دریافت مدرک دکتری خود بسیار راحت‌تر می‌کند.

برای کارشناسی ارشد مدرک زبان IELTS 6.5 لازم هست. دوره فوق لیسانس به مدت یک الی دو سال طول میکشد و میتواند Professional باشد و شما را برای ورود به بازار کار آماده کند یا research-based باشد و شما را برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا کمک کند. مدرک فوق لیسانس پس از ارائه پایان نامه اعطا میشودکه از ۶ تا ۳۰ECTS میتواند باشد.

تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری به مدت ۵ سال می باشد. در این دوره که دو سال اول به صورت تخصصی برگزار می‌شود، به شما این اجازه را می‌دهند که بعد از سومین سال تحصیل خود، بتوانید از پایان نامه خود دفاع کنید. یکی از نکات بسیار برجسته تحصیل در این دوره، تقریبا رایگان بودن آن است که مبلغی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو در سال می‌باشد. امکان اخذ بورسیه تحصیلی در این مقطع برای دانشجویانی که دارای رزومه خوبی هستند وجود دارد.

تحصیل در مقطع دکتری کشور اسپانیا نیز مانند کارشناسی ارشد عمدتا به زبان انگلیسی می‌باشد و بدون مدرک زبان اسپانیایی نیز می توانید اقدام به این مسئله کنید. دانشجویان این مقطع جواز کار هفتگی تا سقف ۳۰ ساعت را دارا هستند. میانگین حقوق برای دانشجویان دکتری به ازای هر ساعت حدود ۱۰ یورو است. همین قابلیت به دانشجویان این اجازه را می‌دهد تا بتوانند بخشی از مخارج زندگی خود را تامین کنند.

یکی از مشاغل خوب به هنگام تحصیل در دوره دکتری، دستیاری استاد دانشگاه است. شما که می‌توانید حین تحصیل این کار را انجام دهید و از حقوق بسیار خوب ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه بهره خواهید برد.

دکتری در اسپانیا دو بخش است بخش اول Training شامل ۶۰ECTS حضور در کلاس حدود سه سال طول میکشد و بخش دوم تز دکترا است که به دریافت مدرک دکترا می انجامد. اکثر دانشگاه ها در اسپانیا دو ترم تحصیلی دارند. بیشتردانشگاه ها از اواسط سپتامبر و تا پایان ماه می به پایان میرسد.

زبان تحصیل در اسپانیا انگلیسی و اسپانیایی است. ۴۰۴ رشته به زبان انگلیسی در دانشگاه های اسپانیا ارائه می شوند که ۱۱۵ تا در مقطع لیسانس و ۲۹۸ تا در مقطع فوق لیسانس ارائه می شوند.

 • دانشجویان اجازه دارند تا ۲۰ ساعت در هفته در طول تحصیل در اسپانیا کار کنند.
 • دانشجویان کارشناسی ۱۰ ساعت در هفته
 • دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته
 • ویزای دانشجویی ۱۸۰ روز اجازه کار دارند.

طبق درخواست اکثر دانشگاه ها ترجمه مدارک باید به زبان اسپانیایی باشد و ترجمه به زبان های دیگر فرآیند پذیرش را زمان بر خواهد کرد.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی

گام نخست برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا، اخذ پذیرش از موسسه‌ها و مراکز معتبر آموزشی در این کشور می‌باشد. پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر در کشور اسپانیا، متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور باید با تهیه مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت و انجام مصاحبه حضوری در زمان مشخص شده به سفارت اسپانیا مراجعه کنند. مدارک مورد نیاز در ادامه مطلب شرح داده شده‌اند.

مدارک لازم برای تحصیل در اسپانیا

مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی مورد نیاز است، در مقطع‌های مختلف آموزش سطح عالی اسپانیا متفاوت است. مدارکی اعم از :

 • مدارک کامل تحصیلی به همراه ریز نمرات فرد
 • گواهی اشتغال به تحصیل در صورت مشمول بودن
 • رزومه کاری
 • اصل و کپی مدرک پاسپورت
 • دوقطعه عکس که باید در سه ماه اخیر گرفته شده باشند.
 • مدرک زبان IELTS – TOFFEL (برخی از دانشگاه‌ها)
 • اصل و کپی شناسنامه
 • گواهی سلامت با اعتبار این که شما از سلامت جسمانی کامل برخوردار هستید
 • گواهی عدم سوء پیشینه با مدت اعتبار یک ماهه
 • معرفی یک حساب بانکی معتبر جهت اثبات پشتوانه مالی

برای مثال برای گرفتن ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیاز به آیلتس ۶٫۵ به بالا است اما در مقطع کارشناسی در برخی از دانشگاه‌ها میتوان بدون مدرک زبان مشغول به تحصیل شد.

مزایای تحصیل در اسپانیا

از مزایا و ویژگی‌های تحصیل در کشور اسپانیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحصیلات کم هزینه در مقطع‌های عالی دانشگاه‌های اسپانیا
 • بورسیه‌های تحصیلی در مقطع‌های کارشناسی ارشد و دکتری
 • دریافت کمک هزینه مالی در دوره دکتری تا سقف ۱۵۰۰ یورو
 • امکان بردن همراه (مانند همسر)
 • فرصتی برای یادگیری زبان اسپانیایی(رایج در ۲۱ کشور)
 • امکان کار به هنگام تحصیل
 • امکان تحصیل در مقطع کارشناسی بدون مدرک زبان انگلیسی (در برخی از دانشگاه‌های اسپانیا)
 • ورود به بازار کار پس از فارغ التحصیل شدن

تحصیل پیش از دانشگاه در اسپانیا

د‌ر اسپانیا (مشابه با کشور خودمان) كودكان‌ از ۳ سالگی‌ وارد مهد كودک می‌شوند و تا ۶ سالگی‌ آموزش‌های‌ پیش دبستانی را می‌آموزند كه‌ آخرین‌ سال‌ آن‌ اجباری‌ است. آموزش‌ ابتدیی‌ از ۶ سالگی‌ شروع‌ و تا ۱۱ سالگی‌ ادامه‌ می‌یابد. در این‌ مدت‌ دانش‌آموزان‌ ضمن‌ آشنایی‌ با محیط، خواندن‌ و نوشتن‌ و دروس‌ ابتدیی‌ را فرا می‌گیرند.

سپس‌ دوره‌ آموزش‌ متوسطه‌ را شروع‌ می‌كنند كه‌ شامل‌ دو مرحله‌ است.دوره‌ اول‌ ۳ سال‌ به‌ طول‌ می‌انجامد و دانش‌آموز موفق‌ به‌ كسب‌ مدرک پایان تحصیلات در دوره‌ مدرسه‌ می‌شود.
مرحله‌ دوم‌ نیز ۳ سال‌ است‌ كه‌ بعد از گذراندن‌ آن، دانش‌آموز درجه‌ تحصیلی Bachiller را دریافت‌ می كند. در صورت‌ تمایل‌ دانش‌آموز یك‌ دوره‌ یك‌ ساله‌ پیش‌ دانشگاهی‌(Curso de Orientacion Universitaria) را برای ورود به‌ دانشگاه‌ یا دوره‌های‌ تشكیلات‌ حرفه‌ای‌ پشت‌ (La Formacion Profesional)سر می‌گذارد.

شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و قبولی در آزمون‌ ورودی یا گذراندن‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌ (Curso de Orientacion Universitaria) است. به این معنی که كسانی‌ كه‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌ را نگذرانده‌اند، بعد از قبولی در امتحان‌ و تاييد صلاحیت‌ علمی‌ می‌توانند به‌ دانشگاه‌ راه‌ یابند.

سالانه هزاران دانشجو برای ادامه تحصیل راهی یکی از ۷۴ دانشگاه اسپانیا میشوند. اسپانیا با تاریخ و فرهنگ غنی خود برای تمام کسانی که در جستجوی تحصیل در خارج هستند نمونه ایده آلی ساخته است.دانشجویان از سراسر جهان با دلایل متعددی به اسپانیا میروند.

سیستم آموزشی با مزایای عالی

سیستم آموزشی اسپانیا در طول تاریخ همواره یکی از موضوع‌های با اهمیت بالا برای دولت این کشور بوده است. اجرایی کردن و آزمون و خطای چندین سیستم آموزشی مدرن و منظم در سال‌های گذشته این مسئله را نشان می‌دهد. در این بخش سیستم آموزشی که از دهه ۹۰ میلادی در اسپانیا اجرایی بوده است را بررسی می‌کنیم.

تحصیلات آموزشی اسپانیا در مدارس دولتی رایگان بوده و از سنین ۶ تا ۱۶ سال نیز اجباری می‌باشد، این سیستم آموزشی دارای چندین دسته بندی است، که بر اساس سن دانش آموزان شکل گرفته است.

پیش‌دبستانی (La Education Infanti) : این دوره از ۳ سالگی به صورت اختیاری آغاز و تا سال ششم که اجباری است ادامه دارد و معادل دوره مهد کودک و پیش دبستانی است.

ابتدایی (La Education Obligatoria) : این دوره از سن ۶ تا ۱۲ سالگی ادامه دارد. مقطع ابتدایی نیز خود به سه گروه تقسیم می‌شوند: گروه‌های شش تا هشت، هشت تا ده و ده تا دوازده سال. میانگین تعداد دانش آموز در هر یک از این گروه‌ها ۲۵ نفر است. به این دانش آموزان مقدمات نوشتن و حساب‌های ریاضی و مهارت‌های زندگی و هنری آموزش داده می‌شود.

مقطع آموزش متوسطه (La Education Segundaria) : این دوره نیز از سنین ۱۲ تا ۱۶ سال برگزار می‌شود.

سیستم آموزشی پیش دانشگاهی اسپانیا

جالب است بدانید در اسپانیا مراکز آموزشی به غیر از دانشگاه‌ها وجود دارند که دانشجویان را تعلیم داده و آماده بازار کار می‌کنند. این مراکز به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • در دسته اول که در مدراک آن معادل مدارک دانشگاهی است رشته‌هایی همچون هنر و آموزش تکمیلی نظامی آموزش داده می‌شود. برای گذارندن این دوره‌ها نیاز به مدارک دانشگاهی نیست و دانشجویان می‌توانند پس از دوره متوسطه بلافاصله وارد این دوره بشوند و حرفه مورد علاقه خود را آموزش ببینند
 • دسته دوم شامل دوره یک ساله پیش دانشگاهی می‌باشد که برای متقاضیان ورود به دانشگاه می‌باشد. این دوره به نام Curso de orientacion Universitaria می‌باشد که با سیستم آموزشی LOGES برگزار می‌شود و اختیاری است. پس از پایان دوره مدرکی به نام BACHILLER به دانشجو تعلق می‌گیرد. برخی از موسسات وجود دارند و این دوره را برای دانشجو‌های خارجی ارائه می‌دهند تا با نظام و شکل سیستم آموزشی اسپانیا هماهنگ شوند

نظام آموزشی دانشگاه‌های اسپانیا

دوره‌ی تحصیلات عالی در اسپانیا در چهار مقطع برگزار شده و برای ورود به دانشگاه، آزمون ورودی از متقاضیان گرفته می‌شود، سیستم دانشگاهی اسپانیا برخلاف بسیاری از کشورهای اروپا و جهان دارای مقطع کاردانی به نام Estudios de Primer Ciclo بوده و دانشجویان می توانند بسته به رشته انتخابیشان با دو تا سه سال تحصیل به مدرک کاردانی برسند.

تنوع رشته در دانشگاه‌های اسپانیا بسیار زیاد است و هر فرد می تواند با فراهم نمودن پیش نیازهای مشخص شده از سوی دانشگاه مورد نظر به تحصیل در رشته دلخواه خود بپردازد. همچنین دانشگاه‌های زیادی در اسپانیا مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند که از میان آن‌ها برخی دولتی و برخی خصوصی می‌باشند، از این رو دانشجویان بابت تحصیل در این کشور هیچ گونه نگرانی نداشته و در داخل کشور و یا سایر کشورهای مطرح جهان می‌توانند به راحتی به کار و یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مشغول شوند.

بهترین دانشگاه‌های اسپانیا

کشور اسپانیا دانشگاه‌های بسیار زیادی دارد که برخی از آن‌ها در گذشته ساخته شده و برخی دیگر تازه ساز هستند. از معروف‌ترین دانشگاه‌ها اسپانیا که دانشجویان زیادی قصد تحصیل در آنجا را دارند، می‌توان به دانشگاه کامپلوتنس مادرید، دانشگاه خودگردان مادرید، دانشگاه بارسلونا، دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا، دانشگاه والنسیا، دانشگاه زاراگوزا، دانشگاه ناوارا و دانشگاه چارلز سوم اشاره کرد.

در این لیست به ۵ دانشگاه برتر اسپانیا بر اساس آمار سایت تایمز هایر اجوکیشن در سال ۲۰۲۱ می‌پردازیم:

دانشگاه پمپئو فابرا (Pompeu Fabra University) : رتبه اول دانشگاه‌های اسپانیا. واقعا در شهر بارسلونا. تاسیس شده در سال ۱۹۹۰٫ مشهور به خاطر رشته‌های علوم اجتماعی، علوم انسانی، بهداشت، علوم زندگی و ارتباطات

دانشگاه خودگردان بارسلونا (Universitat Autònoma de Barcelona) : این دانشگاه به علت ارائه اکثر درس‌ها به زبان انگلیسی از محبوبیت خاصی نزد دانشجویان خارجی بهره‌مند است. رتبه دوم دانشگاه برتر اسپانیا تاسیس در سال ۱۹۶۸٫

دانشگاه بارسلونا (University of Barcelona) : سومین دانشگاه برتر اسپانیا.در این دانشگاه دو دوره مطالعات انگلیسی و تجارت بین المللی صورت کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌‌شود. تاسیس در سال ۱۹۵۰

دانشگاه ناوارا (University of Navarra) : دانشگاه خصوصی ناوارا در رتبه چهارمین دانشگاه برتر اسپانیا است. تاسیس در سال ۱۴۵۰

دانشگاه مستقل مادرید (The Autonomous University of Madrid) : یکی از برجسته‌ترین موسسه آموزش عالی اسپانیا همیشه جزو رده‌های بالای دانشگاه‌های برتر جهان بوده است. تاسیس در سال ۱۹۶۸

دانشگاه کامپلوتنس مادرید

دانشگاه کامپلوتنس مادرید (Madrid Complutense University) یکی از دانشگاه‌های قدیمی اسپانیا است که بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد و ساختمان آن بسیار سرحال و اطراف آن بسیار زیبا است. این دانشگاه در سال ۱۲۹۳ ساخته شده و دانشجوهای بومی و خارجی را پذیرش می‌کند. اکثر دانشجوهایی که از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند، به موفقیت کاری رسیده که نشان دهنده قدرت تدریس اساتید این دانشگاه است. در این دانشگاه کمتر از ۹۰ هزار دانشجو در حال تحصیل است که ظرفیت آن از همه دانشگاه‌های اسپانیا بیشتر می‌باشد. هم اکنون این دانشگاه در رده ۲۳۲ دانشگاه‌های جهان می‌باشد که این رتبه در هر سال متغیر است.

دانشگاه خودگردان مادرید

یکی دیگر از دانشگاه‌ها اسپانیا که دانشجوهای زیادی قصد تحصیل در آنجا را دارند، دانشگاه خودگردان مادرید است. این دانشگاه به صورت مستقل فعالیت می‌کند و در رده ۱۸۵ دانشگاه‌ها جهان قرار دارد. سالانه دانشجوهای زیادی برای تحصیل در این دانشگاه درخواست می‌دهد که تعداد محدودی از آن‌ها مورد پذیرش قرار می‌گیرند. این دانشگاه از ۷ دانشکده تشکیل شده است که دانشکده‌های حقوق معروف‌ترین آن‌ها هستند، زیرا دانشجویانی که از رشته حقوق این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند سمت خوبی در ارکان حکومتی اسپانیا دریافت کرده‌اند. هر ساله حدود ۳۵ هزار دانشجو در این دانشگاه فعالیت می‌کند. مشهورترین شخصی که در این دانشگاه تحصیل کرده، پادشاه سابق اسپانیا، فیلیپ ششم بوده است.

دانشگاه بارسلونا

می‌توان گفت که دانشگاه بارسلونا اولین دانشگاه اسپانیا و صد و شصتمین دانشگاه جهان است که در خدمت حکومت خودمختار کاتالونیا قرار دارد. این دانشگاه جزو دانشگاه‌های قدیمی اسپانیا است و قدمت بسیار زیادی دارد. دانشگاه بارسلونا ۱۸ دانشکده تخصصی دارد که در این مورد یک رکورد دار محسوب می‌شود. هر ساله بیش از ۶۰ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. اکثر رشته‌های تحصیلی دانشگاه بارسلونا در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند که از آن‌ها می‌توان به ریاضی، حقوق و پزشکی اشاره کرد. رسیدن به این دانشگاه از هر نقطه از شهر بارسلونا بسیار آسان است.

دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا

یکی دیگر از دانشگاه‌های مهم اسپانیا دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا (Universitat Politècnica de Catalunya) است. این دانشگاه مخصوص تحصیل دانشجوهایی رشته مهندسی بوده و همه چیز برای آن‌ها فراهم است. نکته جالب به توجه درباره دانشگاه کاتالونیا این است که تعداد دانشجوهای خارجی آن از دانشجوهای بومی بیشتر است. در این دانشگاه اغلب دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا در حال تحصیل هستند، زیرا اساتید این دانشگاه دارای تجربه و بار علمی بالا بوده که دانشجویان را به سمت این دانشگاه جذب می‌کند. مدرک این دانشگاه معتبرترین مدرک مهندسی در جنوب اروپا است و در سراسر دنیا اعتبار دارد. هر ساله در این دانشگاه بیش از ۲۵ هزار دانشجو در حال تحصیل هستند.

دانشگاه والنسیا

والنسیا سومین شهر بزرگ اسپانیا است که دانشگاه مهندسی والنسیا (Polytechnic University of Valencia) را در خود جای داده. البته دانشگاه‌های دیگری نیز در این شهر وجود دارند، اما این دانشگاه بزرگ‌ترین و مشهورترین آن‌ها است. در اکثر مواقع گزینه اول دانشجویان مهندسی در شهر والنسیا این دانشگاه است. به طور کلی زندگی در والنسیا هزینه کمتری نسبت به زندگی در مادرید و بارسلونا دارد و برای تحصیل نیز مکان خوبی است. این دانشگاه دارای سه پردیس بوده که یکی از آن‌ها با نام پردیس ورا (Vera) در شهر والنسیا است و برای تحصیل در شهر والنسیا بهترین گزینه می‌باشد.

دانشگاه چارلز سوم

دانشگاه چارلز سوم (Charles III University) یکی بهترین دانشگاه‌های اسپانیا است که دانشجویانی که قصد تحصیل با زبان انگلیسی دارند را پذیرش می‌کند. این دانشگاه در شهر مادرید قرار دارد و دسترسی به آن نیز بسیار آسان است. اکثر دانشجویان این دانشگاه خارجی هستند و افراد بومی یک چهارم دانشجویان چارلز سوم را تشکیل می‌دهند. این دانشگاه هر ساله بیش از ۱۵ هزار نفر دانشجو می‌پذیرد که دانشجویان ایرانی نیز جزو آن‌ها هستند.

چند رشته پردرآمد برای تحصیل در اسپانیا

در ادامه به چند تا از پر درآمد‌ترین رشته‌های تحصیلی اسپانیا می‌پردازیم:

رشته‌های مالی و حسابداری

با وجود شرکت‌های عظیم و چند ملیتی در اسپانیا همچنین اهمیت بالای بخش مالی در تمام زمینه‌های کاری تقاضا برای این رشته روزبه‌روز رو به افزایش است. دانشجویان این رشته در اسپانیا پس از پایان دوره کارشناسی خود می‌توانند در بانک‌ها و موسسات خصوصی مشغول به کار بشوند. متوسط درآمد فارغ التحصیلان این رشته ۲۸۰۰ یورو در ماه می‌باشد.

دندانپزشکی

یکی دیگر از پردرآمد‌ترین رشته‌های تحصیل در اسپانیا دندانپزشکی است. این رشته که به جلوگیری و بهبود از بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد، یکی از سخت‌ترین رشته‌های تحصیلی در اسپانیا است. دانشجویان این رشته تحصیلی می‌توانند پس از ۵ سال به عنوان پزشک عمومی یا دندان‌پزشک در بیمارستان‌ها و مطب‌ها مشغول به کار شوند. درآمد این قشر از جامعه ماهانه ۶۵۰۰ یورو است.

پزشکی

یکی دیگر از سخت‌‌ترین اما پردرآمد‌ترین رشته‌های تحصیل در اسپانیا پزشکی و زیر شاخه‌هایش می‌باشد.

دانشجویان پس از گذراندن دوره ۶ ساله می‌توانند به عنوان پزشک عمومی مشغول به کار شوند. متوسط حقوق

پزشکان عمومی در اسپانیا ماهانه حدود ۶۱۰۰ یورو می‌باشد.

حقوق

رشته حقوق یکی از پرطرفدار‌ترین رشته‌ها میان دانش آموزان اسپانیایی است. با داشتن این مدرک دانشجویان می‌توانند مشغول به کار‌هایی همچون وکالت و سردفترداری بشوند. این دوره تحصیلی که به زبان اسپانیایی برگزار می‌شود، ۵ ساله است. پس از اتمام این دوره فارغ التحصیلان به مدت دو سال در وزارت دادگستری کارآموزی می‌کنند و در آخر اگر در آزمون ایالتی قبول شوند، میتوانند پروانه وکلات خود را بگیرند. درآمد متوسط وکیلان ۵۲۰۰ یورو در ماه متغیر است، که بسته به کیفیت و تعداد کار انجام شده دارد.

بازاریابی

همانطور که در بالا گفته شد اسپانیا میزبان شرکت‌های بزرگ و چند ملیتی است، که همین مسئله باعث شده تا بازاریابی به یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها بدل شود. متقاضیان پس از دوره سه ساله کارشناسی می‌توانند با بدست آوردن رزومه‌ای خوب در ماه تا ۵۵۰۰ یورو درآمد داشته باشند.

علوم کامپیوتر

با پیشرفت فناوری و تکنولوژی و همچنین کاربرد‌های روز افزون کامپیوتر در صنعت امروزی، رشته علوم کامپیوتر به یکی از بهترین رشته‌ها در اسپانیا بدل شده است. فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در بخش‌های متفاوتی مانند ساخت برنامه‌های صنعتی، رباتیک و همچنین کاربرد ریاضیات در علوم کامپیوتر استخدام بشوند. درآمد این رشته تحصیلی در بازار کار اسپانیا ۴۱۰۰ یورو در ماه است.

مدرک زبان مورد نیاز

یکی از مهم‌ترین مدارک برای گرفتن پذیرش تحصیلی در اسپانیا به خصوص در مقطع کارشناسی مدرک زبان اسپانیایی است. این مدرک مخصوصا در دوره کارشناسی که بیشتر به زبان اسپانیایی تدریش می‌شود اهمیت بسیاری دارد. شما می‌توانید دوره‌های این زبان را در کالج‌های کشور اسپانیا بگذرانید. همچنین میتوانید با آموزش دیدن در کشور خودمان و شرکت در آزمون بین المللی سیل (SIELE) و قبولی در این آزمون اقدام به پذیرش با این مدرک کنید. قیمت آزمون سیل به تنهایی ۱۶۰ یورو می‌باشد. دارا بودن مدرک زبان انگلیسی مانند تافل و آیلتس در درجات بالاتر تحصیل در اسپانیا نیز یکی از واجبات محسوب می‌شود. عموم دانشگاه‌های اسپانیا در این مقاطع آیلتس با نمره ۶٫۵ به بالا پذیرش می‌کنند.

مراحل اخذ پذیرش در کالج‌های اسپانیا

 • ارائه مدارک هویتی و تحصیلی مورد نیاز به سفارت (پاسپورت، دیپلم ..)
 • دریافت پذیرش در کالج‌های اسپانیا
 • اخذ وقت مصاحبه در سفارت اسپانیا
 • در صورت قبولی اخذ اقامت یک ساله در اسپانیا

شرایط سنی داوطلبان تحصیل در اسپانیا

همانطور که می‌دانید برای مهاجرت و دریافت اقامت یک کشور خارجی هرچه سن پایین‌تر باشد موافقت با درخواست شما برای اخذ ویزا بیش‌تر می‌شود. به طور کلی محدودیت خاصی در سن شما وجود ندارد. به طور تجربی ثابت شده برای مقطع کارشناسی افراد زیر ۲۵ سال و برای کارشناسی ارشد زیر ۳۲ سال شانس خوبی برای اخذ ویزا دارند.

شهریه‌های دانشگاه‌های اسپانیا

شهریه دانشگاه‌های اسپانیا به عوامل مختلفی مانند مقطع تحصیل، مکان قرارگیری دانشگاه، خصوصی بودن یا دولتی بودن دانشگاه و ملیت شما بستگی دارد. دانشجویان خارج اتحادیه اروپا با وضعیت‌های مختلفی برای پرداخت شهریه مواجه می‌شوند. در بعضی موارد با دانشجوبان حوزه اتحادیه اروپا برابرند، در برخی موارد هزار یورو ماهانه بیش‌تر پرداخت می‌کند و حتی در مواردی ۲ یا ۳ برابر پرداخت می‌کنند. لذا قبل از پذیرش به دانشگاه‌های این کشور حتما تحقیقات لازم را صورت دهید.

به طور کلی شهریه‌های تحصیل در اسپانیا به شرح زیر می‌باشد:

 • ۱۵۰ تا ۳۵۰۰ یورو سالانه برای کارشناسی
 • ۳۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو سالانه برای کارسناسی ارشد

این شهریه‌های در دانشگاه‌های دولتی هستند و در دانشگاه‌های خصوصی اوضاع فرق می‌کند. شهریه دانشگاه‌های خصوصی رقم ثاتبی ندارد و از ۲۰۰۰۰ یورو سالانه شروع می‌شود. در برخی دوره‌های مدیریتی و MBA گاهی شهریه به بالای ۳۰۰۰۰ یورو در سال می‌رسد.

شهریه‌های دانشگاه سطح بالا مانند دانشگاه بارسلونا و مستقل مادرید به ترتیب ۲۹۰۰ و ۲۵۰۰ یورو در سال است. دانشگاه گرانادا جزو مقرون به صرفه‌ترین دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شود. شهریه دانشگاه سالانه به طور میانگین ۸۲۱ یورو در سال است.

بورسیه‌های تحصیلی

اخذ بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی در کشور اسپانیا احتمال خیلی پایینی دارد و فقط به اشخاص خاصی تعلق می‌گیرد. بدین ترتیب در مقطع کارشناسی ارشد شانس گرفتن بورسیه تحصیلی کمی بالاتر می‌رود. با این وجود درصد بالایی از مردم موفق به گرفتن بورسیه تحصیلی در این مقطع نشده‌اند.

اما در مقطع دکتری که دوره‌ها به صورت تقریبا رایگان برگزار می‌شود؛ شانس بالایی برای دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد.

کمک هزینه‌های مالی زیادی برای دانشجویان دکتری اختصاص داده می‌شود. با این وجود ساعات کاری مجاز کار در حین تحصیل ۳۰ ساعت است. همچنین می‌توانید با بهتر کردن رزومه خود در حین تحصیل دستیار استاد شوید و حقوق ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در سال دریافت کنید.

خوابگا‌ه‌‌های دانشجویی در اسپاین

از مهم‌ترین مسائل برای دانشجویانی که قصد تحصیل در اسپانیا را دارند، محل سکونت است. خوابگاه‌ها همیشه از بهترین و با صرفه‌ترین گزینه‌های دانشجویان بوده است. برای اقامت در خوابگاه‌ دانشگاه مورد نظر باید قبل از مهاجرت اقدامات لازم را انجام دهید. هزینه این خوابگاه‌ها نیز با توجه به مزایا، محل اقامت و سایر موارد متفاوت می‌باشد.

انواع خوابگاه‌های دانشجویی در این کشور عبارتند از:

 • هم اتاقی شدن: دوطلبانی که قصد اقامت و اجاره اتاق در اسپانیا هستند می‌توانند با پیدا کردن یک یا چند هم اتاقی هزینه‌های محل سکونت را کم کند. (۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو)
 • اقامت نزد خانواده‌های میزبان: برخی خانواده‌ها به دانشجویان خارجی کمک می‌کنند تا به هنگام پیدا کردن محل سکونت بتوانند نزد آن‌ها اقامت داشته باشند. گاهی نیز اتاق‌های بدون استفاده خانه خود را با قیمت کم اجاره می‌دهند. (۵۰ تا ۱۵۰ یورو)
 • خوابگاه خصوصی: این نوع خوابگاه‌ها مختص دانشجویان خارجی می‌باشند. لازم به ذکر است که این نوع از خوابگاه‌ها نسبت به دانشگاه دور و کمی گران هستند. (۶۰۰ تا ۹۰۰ یورو)
 • خوابگاه دانشجویی: برخی دانشگاه‌ها نیز محل‌هایی برای اقامت دانشجویان در محوطه دانشگاه تعبیه کردند. این اتاق‌ها بسیار ارزان هستند ما ظرفیت بسیار کمی دارند. (۶۰ تا ۳۶۰ یورو)

بیمه دانشجویی برای متاقضیان

سیستم بهداشت و درمان در اسپانیا دارای کیفتی بی‌نظیر است. بیمارستان‌ها، مطب‌های پزشکی و مراکز تخصصی همه و همه از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های بهره می‌برند و آماده خدمت رسانی به مردم هستند. دریافت بیمه‌های سلامتی از مهم‌ترین کارها است که باید به محض مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر انجام دهید.

برای دانشجویانی که از اتحادیه اروپا نیستند، بیمه عمومی تعلق نمی‌گیرد. شما باید به سراغ بیمه‌های خصوصی بروید. این مورد یکی از الزامات گرفتن ویزا است. به عبارت دیگر دانشجویان اهل کشوری بیرون از اتحادیه اروپا اگر بخواهند در این کشور بیش از ۳ ماه اقامت داشته باشند؛ باید برای دریافت بیمه درمانی به مدت طول حضورشان اقدام کنند. این مورد برای گرفتن ویزای تحصیلی اجباری محسوب می‌شود.

در پی پیدا کردن شرکت‌های بیمه مواردی زیادی در این زمینه پیدا خواهید کرد. در ادامه از بهترین شرکت‌های بیمه برای دانشجویان خارجی را نام می‌بریم. شرکت سانیتاس (Sanitas) یکی از بهترین شرکت‌ها در زمینه بیمه دانشجویان خارجی است. این شرکت همه مخارج حتی هزینه‌های بهداشت دندان را نیز پوشش می‌دهند.

از دیگر شرکت‌های بیمه در این زمینه می‌توان به شرکت آسیسا (ASISA) اشاره کرد. این کمپانی بیشترین شبکه بیمارستان‌ها و محل‌های درمانی را در سراسر اسپانیا دارد. آسیسا یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان خارجی و خانواده‌های خارجی مقیم این کشور می‌باشد. رسیدگی به مشتریان، اسناد قانونی، نرم‌افزار خدمات درمانی در گوشی‌های هوشمند، لیستی از دکتر‌ها و زبانی که مسلط‌اند و سرویس پشتیبانی ۲۴ ساعته همه و همه در زبان انگلیسی برای شما فراهم است.

کار در حین تحصیل

بسیاری از دانشجویان خارجی مقیم کشور‌های اروپایی به هنگام تحصیل مشغول به کار می‌شوند تا بتوانند کمی از خرج‌های خود را پوشش دهند. در اسپانیا قیمت‌ها به نسبت دیگر کشورهای اروپایی مناسب‌تر است. حتی با این وجود دانشجویان خارجی همیشه نیاز آن را می‌بینند تا پول بیشتری بدست بیاورند.

به عنوان دانشجوی خارج از اتحادیه اروپا فقط می‌توانید تا اتمام ویزای تحصیلی خود مشغول به کار شوید. این کار نیم وقت است و تا ۲۰ ساعت در هفته می‌باشد. کارفرمای شما با مراجعه و تحویل مدارک شما به مرکز اتباع خارجی اسپانیا مجوز کار شما را دریافت می‌کند. همیشه حواستان به رعایت تمام قوانین برای زندگی ، کار و درس خواندن در این کشور‌ها باشد.

مراحل مورد نیاز برای کار کردن در اسپانیا عبارت‌اند از:

 • پیدا کردن کار نیم وقت؛ شما نمی‌توانید بیش از یک حد نصابی در هفته کار کنید
 • دریافت مجوز کار کردن که توسط کارفرما باید گرفته شود
 • دارای یک منبع مستحکم‌تر درآمد، این کار نیم وقت نباید تمام خرج شما را دهد
 • بتوانید تعادل بین درس و کار را رعایت کنید، اگر نتوانید این کار را انجام دهید و درس شما دچار افت شود، احتمالا از کار خود اخراج خواهید شد.

سولات متداول در زمینه تحصیل در اسپانیا

در این بخش از مطلب برخی از سوالات متداول شما را پاسخ خواهیم داد.

میانگین درآمد در اسپانیا چقدر است؟

به طور کلی میانگین درآمد سالانه در اسپانیا حدود ۲۳۰۰۰ یورو می‌باشد. در حالی که پایین‌ترین حقوق دریافتی در این کشور ۱۰۰۰ یورو در ماه است. مشخصا حقوق کار‌های نیم وقت کم‌تر از ۱۰۰۰ یورو است. پایین‌ترین حقوق کارهای نیم وقت ۴۵۰ یورو می‌باشد. این کارها در هنگام تحصیل در صورتی مجاز است که شما منابع مالی‌تان تضمین شده باشد. به عبارت دیگر نمی‌توانید برای تامین تمام مخارج خود روی این نوع شغل‌ها حساب کنید.

چگونه به هنگام تحصیل کار پیدا کنم؟

شما می‌توانید در هنگام کار کردن به صورت هفتگی حداکثر ۲۰ ساعت کار کنید. حقوق دریافتی شما با توجه به کار و رشته تحصیلتان متفاوت خواهد بود، اما میانگین کلی بین ۶ تا ۱۰ دلار به صورت ساعتی می‌باشد.

آیا زبان اسپانیایی سخت است؟

زبان اسپانیایی یکی از رایج‌ترین زبان‌های زنده دنیا است. سختی و آسانی این زبان به پیش زمینه اطلاعات شما بستگی دارد. اگر شما قبلا با زبان‌های ایتالیایی و فرانسوی آشناییت داشته باشید، این زبان برایتان بسیار راحت خواهد بود.

چگونه بیمه تهیه کنم؟

برای تهیه بیمه می‌توانید به سفارت ایران در اسپانیا با به سفارت اسپانیا پیش از مهاجرت خود رجوع کنید و برای دریافت بیمه اقدام کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا چه میزان می باشد؟

این سوال به عواملی مانند نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و عوامل دیگری بستگی دارد. به طور کلی شهریه دانشگاه‌های دولتی در دوره کارشناسی سالانه ۱۵۰ تا ۳۰۰۰ یورو و برای کارشناسی ارشد ۳۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو می‌باشد.

برترین دانشگاه اسپانیا کدام می باشد؟

دانشگاه‌های اسپانیا از رتبه بندی بالایی در رنکینگ‌های جهانی برخوردارند. از بهترین دانشگاه‌های این کشور می‌توان به دانشگاه بارسلونا، مستقل مادرید، خودگردان بارسلونا و دانشگاه پمپئو فابرا اشاره کرد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اسپانیا

برای اینکه بتوانید مراحل کار را ساده‌تر از همیشه طی کنید، بهتر است که مدارک مورد نیاز را از قبل آماده کرده تا در زمان موعود از آن‌ها استفاده کنید. برای شروع کار شما نیاز به ویزا دارید که در کشور مقصد به شما داده می‌شود. برای دریافت ویزا چند مدرک لازم است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا

 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • گواهی اشتغال به تحصیل درصورتی‌که شامل متقاضی شود
 • رزومه کاری
 • مدرک زبان
 • کپی و اصل شناسنامه
 • کپی و اصل پاسپورت
 • گواهی سلامت
 • معرفی یک حساب معتبر برای اثبات پشتوانه مالی

ارائه همه این مدارک برای دریافت ویزا از اهمیت زیادی برخوردار است و در صورتی که یکی از این مدارک را نداشته باشید، قطعا در زمان دریافت ویزا به مشکل بر خواهید خورد، مگر اینکه استثناء وجود داشته باشد.

اگر که موفق به دریافت ویزا شدید، نوبت به ارائه مدارک برای پذیرش در دانشگاه‌های اسپانیا است. در ادامه مدارک مورد نیاز را برای پذیرش در دانشگاه‌های اسپانیا را به شما معرفی می‌کنیم و سعی کنید برای ثبت نام در دانشگاه‌ها همه این مدارک را همراه خود داشته باشید.

 • توصیه‌نامه
 • مقالات و کنفرانس‌های بین‌المللی در صورت وجود
 • مدرک زبان انگلیسی در صورت وجود (TOEFL – IELTS)
 • ترجمه رسمی کلیه مدارک تحصیلی به اسپانیولی (دانشنامه و ریزنمرات)
 • ترجمه شناسنامه
 • اسکن از صفحه اول پاسپورت
 • رزومه تحصیلی
 • سابقه کاری
 • انگیزه نامه شخصی SOP
 • ارائه پروپوزال

توجه داشته باشید که در صورت گذراندن دوره‌های پیش نیاز، باید مدرک زبان دوره‌ها را به دانشگاه تحویل دهید. همچنین سابقه کاری در صورت نیاز است که شما آن را داشته باشید، در غیر این صورت نیاز به آن نیست.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

دانشگاه‌های اسپانیا در چند سال اخیر برای دانشجویانی که قصد ورود به این دانشگاه‌ها را دارند، دعوت نامه ارسال می‌کند و اگر درخواست تحصیل به این دانشگاه‌ها را داشته باشند، درخواست را قبول می‌کند. در صورتی که شرایط مورد نیاز را دارا باشید، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور برای شما رایگان و یا نیم بها است که به نوعی از طرف دولت اسپانیا و دانشگاه بورسیه می‌شوید. نمرات خوب، داشتن مدرک زبان اسپانیایی و نداشتن سوء پیشینه از مهم‌ترین شرایط دانشگاه‌ها هستند. اگر دارای مدرک زبان نیستید، می‌توانید با گذراندن دوره‌های پیش نیاز مدرک لازم را دریافت کنید. البته در برخی از دانشگاه‌ها نیز تحصیل با مدرک زبان انگلیسی نیز ممکن است که نیاز به مدارک تافل (TOFEL) و آیلتس (IELTS) دارند.

هزینه زندگی و تحصیل در اسپانیا

هزینه زندگی و تحصیل در اسپانیا از کشورهای دیگر اروپایی کمتر بوده و شهریه دانشگاه‌ها نیز بسیار مناسب است. به طور کلی هزینه اجاره خانه، خورد و خوراک، رفت و آمد، تفریح و سرگرمی و هزینه‌های جانبی سالانه کمتر از ۲۵ هزار یورو است. به طور کلی یک دانشجو اگر به صورت پاره وقت سر کار برود، میانگین حقوق ۱۸ تا ۲۱۰ یورو در هفته را دریافت می‌کند که با یک شغل تمام وقت می‌تواند ماهانه بیش از ۲ هزار یورو درآمد داشته باشد. اما پیدا کردن کار پاره وقت برای یک دانشجوی خارجی بسیار سخت است، زیرا آن‌ها ترجیح می‌دهند که افراد بومی را استخدام کنند.

همانطور که گفتیم شهریه دانشگاه‌ها با توجه به مدرک تحصیلی متفاوت است و به این موضوع بستگی دارد که در دانشگاه خصوصی در حال تحصیل باشید و یا در دانشگاه دولتی تحصیل کنید. در مقطع کاردانی یا فوق دیپلم شهریه دانشگاه‌ها متغیر است و همه چیز بستگی به رشته تحصیلی شما دارد که رشته‌های عملی در مقطع کاردانی بیشترین هزینه را دارا هستند. در مقطع کارشناسی یا لیسانس معمولا شهریه دانشگاه‌های دولتی بین ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ هزار یورو در سال است که گذراندن مقطع کارشناسی ۳ الی ۴ سال طول می‌کشد. به طور میانگین برای گذراندن کارشناسی باید بین ۶ تا ۱۴ هزار یورو در دانشگاه‌های دولتی هزینه کنید که در دانشگاه‌های خصوصی دو یا ۳ برابر این رقم است.

شهریه دانشگاه‌های دولتی در مقطع کارشناسی ارشد سالانه بین ۱۰۰۰ تا ۳ هزار یورو است که در طول ۲ سال تلاش برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد باید بین ۵ هزار تا ۱۷ هزار یورو هزینه کنید و باید بدانید که این رقم متغیر است. تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های اسپانیا اغلب به صورت رایگان انجام شده و در غیر این صورت شهریه بسیار کمی دانشجویان در مقطع دریافت می‎شود

برای تحصیل در اسپانیا روی صباپلن حساب باز کنید

در این مطلب از موسسه حقوقی مهاجرتی صباپلن با شما کاربران گرامی همراه بودیم و اطلاعاتی را درباره تحصیل در اسپانیا و دانشگاه‌های این کشور در اختیار شما قرار دادیم. اگر برای تحصیل در اسپانیا مصمم هستید و شرایط زندگی و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم هرچه زودتر مدارک خود را تکمیل کرده و کارهای لازم برای مهاجرت تحصیلی به این کشور را انجام دهید، زیرا آینده روشنی پیش روی شما خواهد بود.

کشور اسپانیا دارای مراکز مهم آموزشی در سطح اروپا و دنیا میباشد که در سالهای اخیر در بسیاری از رشته ها از جمله پزشکی و اقتصاد زبان زد محافل مهم علمی جهان به شمار می آید.

مهمترین دلایل دانشجویان ایرانی برای اخذ اقامت در اسپانیا

 • سیستم آموزشی عالی و روز آمد
 • هزینه پایین تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • آب و هوای مطلوب
 • اجازه کار دانشجویی
 • تحصیل به زبان انگلیسی
 • فراگیری زبانی نو
 • ویژگی چند فرهنگی جامعه اسپانیا

۷۰ دانشگاه در اسپانیا هستند که بیش از ۵۰ دانشگاه دولتی و مابقی خصوصی است. دروس دانشگاهی کشور اسپانیا به دو صورت اسپانیایی و انگلیسی تدریس میشوند.

ویزای همراه برای دانشجو

سه ماه بعد از ورود دانشجو و گرفتن کارت دانشجویی، دانشجو میتواند برای ویزای همراهان (همسر و فرزند) اقدام کند.فرآیند ویزای دانشجویی طبق اعلانات کلی سفارت اسپانیا تا سه ماه به طول می انجاند و دانشجو دو ماه فرصت دارد ویزای خود را از سفارت تحویل بگیرد.

فرآیند کلی پذیرش

مرحله اول

ثبت نام آنلاین در سایت دانشگاه

مرحله دوم

آپلود مدارک مورد نیاز هر رشته

مرحله سوم

پرداخت مبلغ ثبت نام اینترنتی(Pre-enrolment fee)که معمولا ۳۰ یورو است.

مرحله چهارم

چک مرتب وضعیت ثبت نام در حساب دانشجو

و در نهایت

پس از صدور نامه رسمی پذیرش دانشجو میتواند برای ویزا اقدام کند.

مدارک لازم جهت اقدام ویزا

 • داشتن پذیرش در یکی از دانشگاه های اسپانیا
 • ترجمه مدارک تحصیلی(تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاهی)
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • گواهی صحت پزشکی
 • ارائه نامه تمکن مالی از بانک های معتبر
 • فیش حقوقی حامی مالی شخص
 • کپی اجازه نامه منزل در کشور اسپانیا
 • رزرو بیمه نامه
 • رزرو بلیط

جمع‌بندی

تحصیل در اسپانیا همواره یکی از جذاب‌‌ترین گزینه‌ها برای علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور بوده است. این کشور با سیستم آموزشی با کیفیت، سالانه هزاران دانشجو را جذب می‌کند. سرزمین ماتادورها دارای بهترین دانشگاه‌ها، بهترین خدمات درمانی و حتی بهترین لیگ فوتبال دنیا می‌باشد. با واکسیناسیون مردم اسپانیا کم کم شور و اشتیاق زندگی مردم این کشور دوباره به خیابان‌ها بازمی‌گردد. روحیه شادی طلب این مردم همواره برای دانشجویانی که نیاز به تفریح بالایی دارند، خیلی جذاب بوده است.

اسپانیا در مقایسه با اتریش، آلمان، لهستان فرهنگ شادتری دارد و هزینه کم‌تری می‌طلبد. زندگی در این کشور تجربه شادی برای دانشجو خواهد بود. اما نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که نرخ بیکاری در اسپانیا حدود ۱۴% می‌باشد، این بدان معناست که مردم اسپانیا با معضل بیکاری روبه‌رو هستند. در حقیقت شانسی برای قبول پیشنهاد شغلی (job offer یا همان ویزای شغلی) بدون حضور در اسپانیا وجود ندارد. با این حال حتی اگر دانشجویان نیز بخواهند بعد از فارغ‌ التحصیل شدن از دانشگاه‌های اسپانیا در این کشور کار پیدا کنند، بایستی حتما به زبان اسپانیایی مسلط باشند.

[کل: 1 میانگین: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.