تحصیل در اسپانیا [اسپانیا، محلی مناسب برای تحصیل و زندگی]

کشور اسپانیا

اسپانیا، محلی مناسب برای تحصیل و زندگی

اگر قصد تحصیل در اسپانیا را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که در ابتدا کمی با فرهنگ این کشور آشنا شوید. کشور اسپانیا در شبیه جزیره ایبری قرار دارد و کشورهایی که با آن هم مرز هستند، فرانسه و پرتغال بوده که روابط تجاری این دو کشور نیز با اسپانیا بسیار خوب است. این کشور، تاریخ غنی و فرهنگ‌های متنوعی دارد، همچنین دارای معماری و مناظر بسیار زیبا، غذاهای لذیذ و خوشمزه، مکان‌های دیدنی به تعداد زیاد، رسوم و تفریحات متنوع و آب و هوای خوبی است.

وسعت کشور اسپانیا به بیش از ۵۰۰ کیلومتر می‌رسد و از این حیث در رده چهارم بزرگ‌ترین کشور اروپایی قرار گرفته است. از آنجا که اسپانیا به ۱۷ منطقه خودمختار تقسیم شده است، زبان و فرهنگ‌های متفاوتی در این مناطق دیده می‌شود. در این کشور سواحل دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس وجود دارد که در دسترس عموم قرار داده شده است. سالانه گردشگران زیادی به مقصد اسپانیا سفر خود را آغاز می‌کنند و طبق آمار کشور اسپانیا در سال ۲۰۱۸، نزدیک به ۸۳ میلیون گردشگر وارد این کشور شده بود.

در این کشور زبان اسپانیایی و انگلیسی رایج است، اما اکثر مردم، زبان اسپانیایی را زبان اول خود می‌دانند. اسپانیا دانشگاه‌هایی دارد که دارای قدمت بسیار بالا بوده و دانشگاه‌های جدید نیز دارد که رشته‌های تحصیلی متفاوتی را پذیرش می‌کنند. همچنین اساتید دانشگاه‌های اسپانیا نیز بسیار با تجربه هستند و می‌توانند نیازهای علمی دانشجو را از هر نظر برطرف کنند.

تحصیل در اسپانیا

برای اینکه بتوانید در دانشگاه‌های اسپانیا مشغول به تحصیل شوید، باید بتوانید شهریه دانشگاه، هزینه زندگی، مدارک مورد نیاز، شرایط دانشگاه‌های اسپانیا و موارد مهم دیگر را داشته باشید. البته اگر قصد دارید که در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و یا دبیرستان تحصیل را شروع کنید، شرایط متفاوتی در انتظار شما خواهد بود. در این کشور می‌توانید مدارک کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، فوق دکترا و مدارک پیشرفته‌تر را از دانشگاه‌ها دریافت کنید که هزینه تحصیل برای هر کدام از آن‌ها با یکدیگر فرق می‌کند.

در اسپانیا تحصیل رایگان نیز ممکن است و شما با ثبت نام در دوره‌های پیش نیاز که در مدارس و دانشگاه‌های دولتی اسپانیا که هزینه بسیار کمی نیز دارند، می‌توانید تحصیل رایگان داشته باشید. اما تحصیل رایگان به شرطی به شما تعلق می‌گیرد که همه شرایط لازم را دارا بوده و همه دوره‌های پیش نیاز را به موفقیت پشت سر گذاشته باشید. دانشگاه‌های دولتی اسپانیا فقط با زبان اسپانیولی آموزش می‌دهد و یادگیری زبان اسپانیولی در دوره‌ها وجود دارد. نکته جالب به توجه اینجاست که برای ورود به این دوره‌ها نیاز به هیچ مدرک زبانی نیست، زیرا همه آموزش‌ها همانجا داده می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اسپانیا

برای اینکه بتوانید مراحل کار را ساده‌تر از همیشه طی کنید، بهتر است که مدارک مورد نیاز را از قبل آماده کرده تا در زمان موعود از آن‌ها استفاده کنید. برای شروع کار شما نیاز به ویزا دارید که در کشور مقصد به شما داده می‌شود. برای دریافت ویزا چند مدرک لازم است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا

 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • گواهی اشتغال به تحصیل درصورتی‌که شامل متقاضی شود
 • رزومه کاری
 • مدرک زبان
 • کپی و اصل شناسنامه
 • کپی و اصل پاسپورت
 • گواهی سلامت
 • معرفی یک حساب معتبر برای اثبات پشتوانه مالی

ارائه همه این مدارک برای دریافت ویزا از اهمیت زیادی برخوردار است و در صورتی که یکی از این مدارک را نداشته باشید، قطعا در زمان دریافت ویزا به مشکل بر خواهید خورد، مگر اینکه استثناء وجود داشته باشد.

اگر که موفق به دریافت ویزا شدید، نوبت به ارائه مدارک برای پذیرش در دانشگاه‌های اسپانیا است. در ادامه مدارک مورد نیاز را برای پذیرش در دانشگاه‌های اسپانیا را به شما معرفی می‌کنیم و سعی کنید برای ثبت نام در دانشگاه‌ها همه این مدارک را همراه خود داشته باشید.

 • توصیه‌نامه
 • مقالات و کنفرانس‌های بین‌المللی در صورت وجود
 • مدرک زبان انگلیسی در صورت وجود (TOEFL – IELTS)
 • ترجمه رسمی کلیه مدارک تحصیلی به اسپانیولی (دانشنامه و ریزنمرات)
 • ترجمه شناسنامه
 • اسکن از صفحه اول پاسپورت
 • رزومه تحصیلی
 • سابقه کاری
 • انگیزه نامه شخصی SOP
 • ارائه پروپوزال

توجه داشته باشید که در صورت گذراندن دوره‌های پیش نیاز، باید مدرک زبان دوره‌ها را به دانشگاه تحویل دهید. همچنین سابقه کاری در صورت نیاز است که شما آن را داشته باشید، در غیر این صورت نیاز به آن نیست.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

دانشگاه‌های اسپانیا در چند سال اخیر برای دانشجویانی که قصد ورود به این دانشگاه‌ها را دارند، دعوت نامه ارسال می‌کند و اگر درخواست تحصیل به این دانشگاه‌ها را داشته باشند، درخواست را قبول می‌کند. در صورتی که شرایط مورد نیاز را دارا باشید، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور برای شما رایگان و یا نیم بها است که به نوعی از طرف دولت اسپانیا و دانشگاه بورسیه می‌شوید. نمرات خوب، داشتن مدرک زبان اسپانیایی و نداشتن سوء پیشینه از مهم‌ترین شرایط دانشگاه‌ها هستند. اگر دارای مدرک زبان نیستید، می‌توانید با گذراندن دوره‌های پیش نیاز مدرک لازم را دریافت کنید. البته در برخی از دانشگاه‌ها نیز تحصیل با مدرک زبان انگلیسی نیز ممکن است که نیاز به مدارک تافل (TOFEL) و آیلتس (IELTS) دارند.

هزینه زندگی و تحصیل در اسپانیا

هزینه زندگی و تحصیل در اسپانیا از کشورهای دیگر اروپایی کمتر بوده و شهریه دانشگاه‌ها نیز بسیار مناسب است. به طور کلی هزینه اجاره خانه، خورد و خوراک، رفت و آمد، تفریح و سرگرمی و هزینه‌های جانبی سالانه کمتر از ۲۵ هزار یورو است. به طور کلی یک دانشجو اگر به صورت پاره وقت سر کار برود، میانگین حقوق ۱۸ تا ۲۱۰ یورو در هفته را دریافت می‌کند که با یک شغل تمام وقت می‌تواند ماهانه بیش از ۲ هزار یورو درآمد داشته باشد. اما پیدا کردن کار پاره وقت برای یک دانشجوی خارجی بسیار سخت است، زیرا آن‌ها ترجیح می‌دهند که افراد بومی را استخدام کنند.

همانطور که گفتیم شهریه دانشگاه‌ها با توجه به مدرک تحصیلی متفاوت است و به این موضوع بستگی دارد که در دانشگاه خصوصی در حال تحصیل باشید و یا در دانشگاه دولتی تحصیل کنید. در مقطع کاردانی یا فوق دیپلم شهریه دانشگاه‌ها متغیر است و همه چیز بستگی به رشته تحصیلی شما دارد که رشته‌های عملی در مقطع کاردانی بیشترین هزینه را دارا هستند. در مقطع کارشناسی یا لیسانس معمولا شهریه دانشگاه‌های دولتی بین ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ هزار یورو در سال است که گذراندن مقطع کارشناسی ۳ الی ۴ سال طول می‌کشد. به طور میانگین برای گذراندن کارشناسی باید بین ۶ تا ۱۴ هزار یورو در دانشگاه‌های دولتی هزینه کنید که در دانشگاه‌های خصوصی دو یا ۳ برابر این رقم است.

شهریه دانشگاه‌های دولتی در مقطع کارشناسی ارشد سالانه بین ۱۰۰۰ تا ۳ هزار یورو است که در طول ۲ سال تلاش برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد باید بین ۵ هزار تا ۱۷ هزار یورو هزینه کنید و باید بدانید که این رقم متغیر است. تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های اسپانیا اغلب به صورت رایگان انجام شده و در غیر این صورت شهریه بسیار کمی دانشجویان در مقطع دریافت می‎شود.

بهترین دانشگاه‌های اسپانیا

کشور اسپانیا دانشگاه‌های بسیار زیادی دارد که برخی از آن‌ها در گذشته ساخته شده و برخی دیگر تازه ساز هستند. از معروف‌ترین دانشگاه‌ها اسپانیا که دانشجویان زیادی قصد تحصیل در آنجا را دارند، می‌توان به دانشگاه کامپلوتنس مادرید، دانشگاه خودگردان مادرید، دانشگاه بارسلونا، دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا، دانشگاه والنسیا، دانشگاه زاراگوزا، دانشگاه ناوارا و دانشگاه چارلز سوم اشاره کرد.

دانشگاه کامپلوتنس مادرید

دانشگاه کامپلوتنس مادرید (Madrid Complutense University) یکی از دانشگاه‌های قدیمی اسپانیا است که بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد و ساختمان آن بسیار سرحال و اطراف آن بسیار زیبا است. این دانشگاه در سال ۱۲۹۳ ساخته شده و دانشجوهای بومی و خارجی را پذیرش می‌کند. اکثر دانشجوهایی که از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند، به موفقیت کاری رسیده که نشان دهنده قدرت تدریس اساتید این دانشگاه است. در این دانشگاه کمتر از ۹۰ هزار دانشجو در حال تحصیل است که ظرفیت آن از همه دانشگاه‌های اسپانیا بیشتر می‌باشد. هم اکنون این دانشگاه در رده ۲۳۲ دانشگاه‌های جهان می‌باشد که این رتبه در هر سال متغیر است.

دانشگاه خودگردان مادرید

یکی دیگر از دانشگاه‌ها اسپانیا که دانشجوهای زیادی قصد تحصیل در آنجا را دارند، دانشگاه خودگردان مادرید است. این دانشگاه به صورت مستقل فعالیت می‌کند و در رده ۱۸۵ دانشگاه‌ها جهان قرار دارد. سالانه دانشجوهای زیادی برای تحصیل در این دانشگاه درخواست می‌دهد که تعداد محدودی از آن‌ها مورد پذیرش قرار می‌گیرند. این دانشگاه از ۷ دانشکده تشکیل شده است که دانشکده‌های حقوق معروف‌ترین آن‌ها هستند، زیرا دانشجویانی که از رشته حقوق این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند سمت خوبی در ارکان حکومتی اسپانیا دریافت کرده‌اند. هر ساله حدود ۳۵ هزار دانشجو در این دانشگاه فعالیت می‌کند. مشهورترین شخصی که در این دانشگاه تحصیل کرده، پادشاه سابق اسپانیا، فیلیپ ششم بوده است.

دانشگاه بارسلونا

می‌توان گفت که دانشگاه بارسلونا اولین دانشگاه اسپانیا و صد و شصتمین دانشگاه جهان است که در خدمت حکومت خودمختار کاتالونیا قرار دارد. این دانشگاه جزو دانشگاه‌های قدیمی اسپانیا است و قدمت بسیار زیادی دارد. دانشگاه بارسلونا ۱۸ دانشکده تخصصی دارد که در این مورد یک رکورد دار محسوب می‌شود. هر ساله بیش از ۶۰ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. اکثر رشته‌های تحصیلی دانشگاه بارسلونا در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند که از آن‌ها می‌توان به ریاضی، حقوق و پزشکی اشاره کرد. رسیدن به این دانشگاه از هر نقطه از شهر بارسلونا بسیار آسان است.

دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا

یکی دیگر از دانشگاه‌های مهم اسپانیا دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا (Universitat Politècnica de Catalunya) است. این دانشگاه مخصوص تحصیل دانشجوهایی رشته مهندسی بوده و همه چیز برای آن‌ها فراهم است. نکته جالب به توجه درباره دانشگاه کاتالونیا این است که تعداد دانشجوهای خارجی آن از دانشجوهای بومی بیشتر است. در این دانشگاه اغلب دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا در حال تحصیل هستند، زیرا اساتید این دانشگاه دارای تجربه و بار علمی بالا بوده که دانشجویان را به سمت این دانشگاه جذب می‌کند. مدرک این دانشگاه معتبرترین مدرک مهندسی در جنوب اروپا است و در سراسر دنیا اعتبار دارد. هر ساله در این دانشگاه بیش از ۲۵ هزار دانشجو در حال تحصیل هستند.

دانشگاه والنسیا

والنسیا سومین شهر بزرگ اسپانیا است که دانشگاه مهندسی والنسیا (Polytechnic University of Valencia) را در خود جای داده. البته دانشگاه‌های دیگری نیز در این شهر وجود دارند، اما این دانشگاه بزرگ‌ترین و مشهورترین آن‌ها است. در اکثر مواقع گزینه اول دانشجویان مهندسی در شهر والنسیا این دانشگاه است. به طور کلی زندگی در والنسیا هزینه کمتری نسبت به زندگی در مادرید و بارسلونا دارد و برای تحصیل نیز مکان خوبی است. این دانشگاه دارای سه پردیس بوده که یکی از آن‌ها با نام پردیس ورا (Vera) در شهر والنسیا است و برای تحصیل در شهر والنسیا بهترین گزینه می‌باشد.

دانشگاه چارلز سوم

دانشگاه چارلز سوم (Charles III University) یکی بهترین دانشگاه‌های اسپانیا است که دانشجویانی که قصد تحصیل با زبان انگلیسی دارند را پذیرش می‌کند. این دانشگاه در شهر مادرید قرار دارد و دسترسی به آن نیز بسیار آسان است. اکثر دانشجویان این دانشگاه خارجی هستند و افراد بومی یک چهارم دانشجویان چارلز سوم را تشکیل می‌دهند. این دانشگاه هر ساله بیش از ۱۵ هزار نفر دانشجو می‌پذیرد که دانشجویان ایرانی نیز جزو آن‌ها هستند.

برای تحصیل در اسپانیا روی صباپلن حساب باز کنید

در این مطلب از موسسه حقوقی مهاجرتی صباپلن با شما کاربران گرامی همراه بودیم و اطلاعاتی را درباره تحصیل در اسپانیا و دانشگاه‌های این کشور در اختیار شما قرار دادیم. اگر برای تحصیل در اسپانیا مصمم هستید و شرایط زندگی و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم هرچه زودتر مدارک خود را تکمیل کرده و کارهای لازم برای مهاجرت تحصیلی به این کشور را انجام دهید، زیرا آینده روشنی پیش روی شما خواهد بود.

کشور اسپانیا دارای مراکز مهم آموزشی در سطح اروپا و دنیا میباشد که در سالهای اخیر در بسیاری از رشته ها از جمله  پزشکی و اقتصاد زبان زد محافل مهم علمی جهان به شمار می آید.

تحصیل پیش از دانشگاه در اسپانیا

د‌ر اسپانیا (مشابه با کشور خودمان) كودكان‌ از ۳ سالگی‌ وارد مهد كودک می‌شوند و تا ۶ سالگی‌ آموزش‌های‌ پیش دبستانی را می‌آموزند كه‌ آخرین‌ سال‌ آن‌ اجباری‌ است. آموزش‌ ابتدیی‌ از ۶ سالگی‌ شروع‌ و تا ۱۱ سالگی‌ ادامه‌ می‌یابد. در این‌ مدت‌ دانش‌آموزان‌ ضمن‌ آشنایی‌ با محیط، خواندن‌ و نوشتن‌ و دروس‌ ابتدیی‌ را فرا می‌گیرند.

سپس‌ دوره‌ آموزش‌ متوسطه‌ را شروع‌ می‌كنند كه‌ شامل‌ دو مرحله‌ است.دوره‌ اول‌ ۳ سال‌ به‌ طول‌ می‌انجامد و دانش‌آموز موفق‌ به‌ كسب‌ مدرک پایان تحصیلات در دوره‌ مدرسه‌ می‌شود.
مرحله‌ دوم‌ نیز ۳ سال‌ است‌ كه‌ بعد از گذراندن‌ آن، دانش‌آموز درجه‌ تحصیلی Bachiller را دریافت‌ می كند. در صورت‌ تمایل‌ دانش‌آموز یك‌ دوره‌ یك‌ ساله‌ پیش‌ دانشگاهی‌(Curso de Orientacion Universitaria)  را برای ورود به‌ دانشگاه‌ یا دوره‌های‌ تشكیلات‌ حرفه‌ای‌ پشت‌ (La Formacion Profesional)سر می‌گذارد.

شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و قبولی در آزمون‌ ورودی یا گذراندن‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌ (Curso de Orientacion Universitaria) است. به این معنی که كسانی‌ كه‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌ را نگذرانده‌اند، بعد از قبولی در امتحان‌ و تاييد صلاحیت‌ علمی‌ می‌توانند به‌ دانشگاه‌ راه‌ یابند.

سالانه هزاران دانشجو برای ادامه تحصیل راهی یکی از ۷۴ دانشگاه اسپانیا میشوند. اسپانیا با تاریخ و فرهنگ غنی خود برای تمام کسانی که در جستجوی تحصیل در خارج هستند نمونه ایده آلی ساخته است.دانشجویان از سراسر جهان با دلایل متعددی به اسپانیا میروند.

مهمترین دلایل دانشجویان ایرانی برای اخذ اقامت در اسپانیا

 • سیستم آموزشی عالی و روز آمد
 • هزینه پایین تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • آب و هوای مطلوب
 • اجازه کار دانشجویی
 • تحصیل به زبان انگلیسی
 • فراگیری زبانی نو
 • ویژگی چند فرهنگی جامعه اسپانیا

۷۰ دانشگاه در اسپانیا هستند که بیش از ۵۰ دانشگاه دولتی و مابقی خصوصی است. دروس دانشگاهی کشور اسپانیا به دو صورت اسپانیایی و انگلیسی تدریس میشوند.

کارشناسی در اسپانیا

برای مقطع کارشناسی مدرک  IELTS 6 لازم است. ارائه پایان نامه در سال آخر اجباری است که تا حدود ۳۰ واحد به آن اختصاص یافته است. دانشجو میتواند در دوره های فشرده تر ثبت نام کند که ۶ واحد بیشتر در سال را سپری کند.

رشته های ارائه شده در مقطع کارشناسی اسپانیا

 • هنر و علوم انسانی
 • علوم پایه
 • حقوق
 • مهندسی

فوق لیسانس در اسپانیا

برای کارشناسی ارشد مدرک زبان IELTS 6.5 لازم هست. دوره فوق لیسانس به مدت یک الی دو سال طول میکشد و میتواند  Professional باشد و شما را برای ورود به بازار کار آماده کند یا  research-based باشد و شما را برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا کمک کند. مدرک فوق لیسانس پس از ارائه پایان نامه اعطا میشودکه از ۶ تا ۳۰ECTS  میتواند باشد.

دکترا در اسپانیا

دکتری در اسپانیا دو بخش است بخش اول Training شامل ۶۰ECTS حضور در کلاس حدود سه سال طول میکشد و بخش دوم تز دکترا است که به دریافت مدرک دکترا می انجامد. اکثر دانشگاه ها در اسپانیا دو ترم تحصیلی دارند. بیشتردانشگاه ها از اواسط سپتامبر و تا پایان ماه می به پایان میرسد.

زبان تحصیل در اسپانیا انگلیسی و اسپانیایی است. ۴۰۴ رشته به زبان انگلیسی در دانشگاه های اسپانیا ارائه می شوند که ۱۱۵ تا در مقطع لیسانس و ۲۹۸ تا در مقطع فوق لیسانس ارائه می شوند.

 • دانشجویان اجازه دارند تا ۲۰ ساعت در هفته در طول تحصیل در اسپانیا کار کنند.
 • دانشجویان کارشناسی ۱۰ ساعت در هفته
 • دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته
 • ویزای دانشجویی ۱۸۰ روز اجازه کار دارند.

طبق درخواست اکثر دانشگاه ها ترجمه مدارک باید به زبان اسپانیایی باشد و ترجمه به زبان های دیگر فرآیند پذیرش را زمان بر خواهد کرد.

ویزای همراه برای دانشجو

سه ماه بعد از ورود دانشجو و گرفتن کارت دانشجویی، دانشجو میتواند برای ویزای همراهان (همسر و فرزند) اقدام کند.فرآیند ویزای دانشجویی طبق اعلانات کلی سفارت اسپانیا تا سه ماه به طول می انجاند و دانشجو دو ماه فرصت دارد ویزای خود را از سفارت تحویل بگیرد.

فرآیند کلی پذیرش

مرحله اول

ثبت نام آنلاین در سایت دانشگاه

مرحله دوم

آپلود مدارک مورد نیاز هر رشته

مرحله سوم

پرداخت مبلغ ثبت نام اینترنتی(Pre-enrolment fee)که معمولا ۳۰ یورو است.

مرحله چهارم

چک مرتب وضعیت ثبت نام در حساب دانشجو

و در نهایت

پس از صدور نامه رسمی پذیرش دانشجو میتواند برای ویزا اقدام کند.

فرآیند کلی پذیرش

مدارک لازم جهت اقدام ویزا

 • داشتن پذیرش در یکی از دانشگاه های اسپانیا
 • ترجمه مدارک تحصیلی(تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاهی)
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • گواهی صحت پزشکی
 • ارائه نامه تمکن مالی از بانک های معتبر
 • فیش حقوقی حامی مالی شخص
 • کپی اجازه نامه منزل در کشور اسپانیا
 • رزرو بیمه نامه
 • رزرو بلیط
[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.