اقامت خرید ملک ترکیه

مقدمه

ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران است که از سراسر دنیا گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این کشور توریستی چند سالی است که به یک مقصد مهاجرتی جذاب برای ایرانیان تبدیل شده است. به همین دلیل ایرانیان زیادی قصد مهاجرت به این کشور را دارند. روش‌های زیادی برای مهاجرت به کشور ترکیه وجود دارد که افراد می‌توانند انتخاب کنند. خرید خانه در ترکیه یکی از روش‌هایی است که افراد زیادی با استفاده از آن به این کشور مهاجرت می‌کنند. در این مطلب به نکاتی درباره خرید خانه در ترکیه اشاره خواهیم کرد.

مهاجرت از طریق خرید خانه در کشور ترکیه به حدی بین مردم محبوب شده که بسیاری از افراد به جای خرید خانه در ایران آن را انتخاب می‌کنند. با محبوبیت این روش شرکت‌های جعلی بسیاری به وجود آمدن که با اقدام‌های کلاهبردارانه برای مردم مشکلات زیادی را به وجود آوردند. اگر شما هم قصد خرید خانه در کشور ترکیه را دارید و نمی‌خواهید که سرمایه شما در دست چنین افرادی بیافتد، تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا با زیر و بم خرید خانه در این کشور محبوب آشنا شوید. مطمئن باشید که با رعایت این نکات، یک خرید و مهاجرت موفق خواهید داشت.

مزایای خرید خانه در ترکیه چیست؟

طبیعی است که وجود برخی مزایا باعث شده تا مردم نسبت به انجام چنین کاری علاقه‌مند شوند. اول از همه اینکه با خرید ملک در کشور ترکیه می‌توانید اقامت دائم این کشور را در پاسپورت خود داشته باشید. همچنین انجام این کار محیط مناسبی برای رشد فرزندان شما فراهم خواهد کرد. در ترکیه مدارس و دانشگاه‌هایی وجود دارند که از لحاظ رتبه علمی با مراکز آموزشی اروپایی رقابت می‌کنند. از طرفی می‌توانید از اقتصاد قدرتمند کشور ترکیه برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید. خرید خانه در ترکیه مزایای دیگری دارد که عبارتند از:

 • زندگی در کشوری که سطح رفاه اجتماعی در حد مطلوبی است
 • شباهت فرهنگی با ایران و راحتی در ایجاد روابط با ترک‌ها
 • فاصله نزدیک با کشور و کمتر شدن هزینه رفت و آمد
 • نگاه صحیح به مهاجران ایرانی و حفظ احترام ایرانیان مقیم کشور ترکیه
 • ذائقه غذایی و آب و هوای مناسب برای ایرانیان
 • اختلاف ساعتی ناچیز با ایران
 • قیمت منطقی ملک در کشور ترکیه

امکان اخذ اقامت دائم با خرید خانه در ترکیه

حدود ۴ سال است که دولت ترکیه امکان ورود مهاجرین با خرید ملک در کشورش را فراهم کرده است. مهاجران از هر کشوری که باشد می‌توانند با خرید ملک در ترکیه اقامت داشته باشند، اما نوع ویزای صادر شده برای متقاضی متفاوت خواهد بود. برای مثال افرادی که ارزش ملک آن‌ها بیش از ۲۵۰ هزار دلار آمریکا باشد، به محض خرید ملک، مراحل اخذ اقامت دائم در پاسپورت آن‌ها شروع می‌شود. ولی پرداخت چنین مبلغی با قیمت ارز در این بازار آشفته، برای همه‌ افراد امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل بسیاری از افراد با مبالغ کمتری اقدام به خرید خانه در ترکیه می‌کنند که ویزای توریستی ۳ ساله برای آن‌ها صادر می‌شود.

برای استفاده از شرایط گفته شده باید حداقل ارزش ملک ۶۵۰ هزار لیر ترکیه باشد که ویزای ۳ ساله برای فرد متقاضی و خانواده وی صادر شود. حال اگر بتوانید به مدت ۵ سال و به طور بی وقفه در خانه‌ی خود زندگی کنید، می‌توانید مراحل دریافت اقامت دائم را استارت بزنید. با چند محاسبه ساده ریاضی خواهید فهمید که قیمت ملک در کشور ترکیه نسبت به ایران بسیار منطقی‌تر است. به همین دلیل ایرانیان زیادی به جای خرید خانه در ایران املاک کشور ترکیه را انتخاب می‌کنند که با یک تیر دو نشان بزنند. در ادامه مطلب قیمت و ارزش خرید ملک در کشور ترکیه را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

ارزش خرید خانه در ترکیه

متاسفانه در دو سال اخیر قیمت خانه در ایران به طور نجومی بالا رفته است. به همین دلیل افراد زیادی خرید خانه در کشور ترکیه را نسبت به ایران گزینه بهتری می‌دانند. در این بخش از مطلب قصد داریم تا یک مقایسه دقیق روی قیمت خانه در ایران و کشور ترکیه انجام دهیم. توجه داشته باشید که قیمت روز خانه و لیر ( ۳۴۰۰ تومان ) در زمان نگارش این مطلب در نظر گرفته شده است. همچنین تمامی قیمت‌ها با لیر ذکر می‌شود تا بتوانید با توجه به قیمت روز ارز، ارزش خرید خانه در کشور ترکیه را بررسی کنید.

اول از همه باید بدانید که قیمت ملک با توجه به شهرهای متفاوت اختلاف زیادی با هم دارد. برای مثال قیمت ملک در شهر استانبول نسبت به سایر شهرهای کشور ترکیه بیشتر است. به همین دلیل اگر قصد خرید خانه در شهر استانبول دارید، مناطقی را انتخاب کنید که از مرکز شهر به دور هستند. قیمت ملک در این مناطق پایین‌تر است و انتخاب خوبی برای ایرانیان به شمار می‌رود. چند منطقه پیشنهادی ما به شرح زیر است:

 • یورت
 • بیلیک دوزو
 • پندیک
 • بیکوز

در این مناطق قیمت یک آپارتمان نوساز و با شرایط خوب حدود ۲۰۰ هزار لیر است که با قیمت لیر امروز حدود ۶۸۰ میلیون تومان برآورد می‌شود. دقت داشته باشید که این قیمت خانه در مناطق حاشیه‌ای شهر استانبول بوده و طبیعی است که قیمت ملک در برخی مناطق این شهر بیشتر از مبلغ گفته شده باشد. با یک مقایسه ساده میان این رقم با قیمت ملک در پایتخت متوجه خواهید شد که خرید ملک در ترکیه بسیار مناسب‌تر خواهد بود. شما برای خرید خانه در مناطق متوسط تهران باید مبلغی بیش از ۲ میلیارد تومان در حساب بانکی خود داشته باشید.

چگونه با سرمایه کمتری در ترکیه صاحب خانه شویم؟

همانطور که می‌دانید عوامل بسیار زیادی روی قیمت خانه تاثیر می‌گذارند. طبیعی است که خانه‌های گران قیمت برخی امکاناتی را دارند که اگر سرمایه کمی دارید، باید از آن‌ها چشم‌پوشی کنید. همچنین شهرهای دیگر غیر از استانبول هستند که قیمت ملک در آن‌ها بسیار کمتر است. به همین دلیل تمام تمرکز خود را برای خرید خانه در شهر استانبول نگذارید و شهرهای دیگری مثل ازمیر و آنکارا در نظر بگیرید. این دو شهر از لحاظ رفاه اجتماعی و شرایط زندگی کاملا مشابه با استانبول هستند ولی مبلغ کمتری را روی دوش شما خواهند گذاشت.

خرید خانه در شهر ازمیر

ازمیر سومین شهر بزرگ کشور ترکیه است که بعد استانبول و آنکارا در این رتبه قرار گرفته و شرایط بسیاری خوبی برای زندگی دارد. به همین دلیل دومین شهری در ترکیه است که مهاجران بعد از استانبول آن را برای زندگی خود انتخاب می‌کنند. در این شهر شرایط خوبی برای رشد کسب و کارهای صنعتی و کشاورزی وجود دارد و همچنین جزو شهرهای توریستی کشور ترکیه محسوب می‌شود. ازمیر از مزایای دیگری برخوردار است که عبارتند از:

 • آب و هوای متعادل و مناسب برای ایرانیان
 • مراکز خرید و تفریحی مناسب برای گردش
 • طبیعت بکر و زیبا
 • شرایط اقتصادی و بازار خوب برای کسب و کارهای مختلف
 • امنیت اجتماعی بالا

حال فرض کند که می‌توانید در این شهر ایده‌آل با یک سرمایه منطقی خانه‌ خود را خریداری کنید. طبق آخرین آمار اعلام شده حدود ۸ هزار ملک مسکونی در شهر ازمیر به مهاجران خارجی فروخته شده است. همچنین ملک در ازمیر قیمت بسیار کمتری نسبت به استانبول دارد و از ترافیک و شلوغی هم در این شهر خبری نیست.

برای مثال با مبلغی حدود ۳۰۰ هزار لیر ترکیه می‌توان یک آپارتمان شیک و نوساز ۱۰۰ متری را در ازمیر خریداری کرد. البته توجه داشته باشید که این قیمت مربوط به مناطقی از شهر ازمیر که به نوعی لوکس و مرفه به حساب می‌آیند. به همین دلیل می‌توانید مناطق دیگری را انتخاب کنید که قیمت کمتری دارند و برای بودجه شما مناسب‌تر هستند. همچنین آپارتمان‌های کوچک‌تر و با امکانات کمتری نیز هستند که قیمت به مراتب کمتری دارند.

خرید خانه دست دوم با قیمت مناسب‌تر

اگر توانایی خرید خانه نوساز و کلید نخورده را ندارید، می‌توانید خانه‌های دست دوم یا چند سال ساخت را برای خرید انتخاب کنید. در شهرهای مختلف ترکیه خانه‌های بسیاری هستند که چند سالی از ساخت آن‌ها گذشته ولی قیمت بسیار کمتری نسبت به خانه‌های نوساز دارند. البته شرایط خرید این خانه‌ها نسبت به خانه نو اندکی متفاوت است. برای مثال در شهر استانبول خانه‌های دست دوم بیشتر مربوط به مناطقی است که بافت فرسوده‌ای دارند و اغلب خانه‌ها ۲۰ تا ۳۰ ساله هستند. طبیعی است که زندگی در خانه و مناطق این چنینی برای مهاجران ایده‌آل نباشد و مجبور شوید مبالغ زیادی را صرف بازسازی خانه کنید.

توجه داشته باشید که برای خرید خانه در ترکیه و به خصوص املاک دست دوم، باید عوامل بسیار زیادی را مورد بررسی قرار دهید. به طور مثال روی سند ملک شما نباید هیچ وام بانکی وجود داشته باشد و مالک قبلی باید تمام بدهی خود را بپردازد. همچنین پرداخت قبوض آب، برق، گاز و تلفن خانه به عهده مالک قبل است و تمامی این مورد قبل از قرارداد باید به طور کلی بررسی شود. به همین دلیل خرید خانه دست دوم با اندکی ریسک همراه است و باید از یک وکیل کمک بگیرید که هزینه اضافی روی دوش شما می‌گذارد.

قوانین خرید خانه در ترکیه و مراحل دریافت ویزا

با مراجعه به سایت دولت ترکیه و سفارت این کشور می‌توانید تمامی قوانین خرید ملک و مهاجرت را مطالعه کنید. البته برای انجام این کار باید تسلط اندکی روی زبان انگلیسی یا ترکی داشته باشید. در ۱۸ می سال ۲۰۱۲ کشور ترکیه تبصره ۳۵ با شماره تصویب ۲۶۴۴ توسط سازمان املاک و اراضی ترکیه تصویب شد که امکان خرید ملک برای همه افراد از کشورهای دیگر ( به جز کشورهایی که منع قانونی دارند ) را فراهم می‌کند. همچنین برای خرید انواع ملک ( تجاری، مسکونی، اداری، صنعتی و… ) در کشور ترکیه هیچ محدودیتی وجود ندارند و به راحتی می‌توانید مراحل خرید خانه در ترکیه را انجام دهید.

اگر قصد خرید زمین در کشور ترکیه را دارید، باید طی دو سال مراحل ساخت سازه خود را آغاز کنید. البته به خاطر مشکلاتی که برای انجام این کار وجود دارد، بهتر است که خانه‌ خود را به صورت از پیش ساخته شده خریداری کنید. البته برخی محدودیت‌ها برای خرید ملک در ترکیه وجود دارد که به شرح زیر است:

 • امکان خرید خانه یا زمین در مناطق استراتژیک مثل مناطق نظامی و امنیتی برای اتباع خارجی وجود ندارد
 • برای هر فرد خارجی امکان خرید ۱۰ درصد از اراضی هر منطقه شهری وجود دارد
 • اتباع خارجی امکان خرید زمین بیش از ۳۰ هکتار را ندارند
 • اتباع خارجی می‌توانند از تسهیلات بانکی با نرخ محدودی برای خرید خانه خود استفاده کنند

قوانین مهم در خرید خانه

همچنین رعایت کردن این قوانین اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا در صورت نقض برخی قوانین امکان خرید برای برخی از متقاضیان از بین می‌رود. همچنین در صورت چنین شرایطی دیگر امکان اخذ اقامت دائم کشور ترکیه وجود نخواهد داشت. برخی از این شرایط عبارتند از:

 • اگر در صورت خرید زمین نتوانید پروژه را در زمان معین به پایان برسانید، امکان صدور ویزا برای شما از بین می‌رود
 • اگر استانداردهای لازم برای ساخت خانه رعایت نشود و نتوانید مجوز پایان کار خود را بگیرید
 • اگر در مراحل خرید خانه در ترکیه برخی از قوانین این کشور را رعایت نکنید

نکات مهم و مدارک لازم برای خرید خانه در کشور ترکیه

همانطور در ابتدای مطلب گفته شد، برخی از شرکت‌های صوری در کشور ترکیه به صورت نادرست خرید و فروش ملک انجام می‌دهند. برای اینکه در دام چنین شرکت‌هایی گیر نکنید، بهتر است که قبل از خرید استعلام‌های کافی از سازمان‌های مربوطه را بگیرید. برای مثال از شرکت‌هایی کمک بگیرید که سابقه فروش ملک به اتباع سایر کشورها را دارند. همچنین باید مدارک خود را به طور کامل آماده کنید تا دیگر محدودیتی برای خرید شما وجود نداشته باشد. مدارک لازم برای خرید خانه در ترکیه به شرح زیر است:

 • عکس پرسنلی
 • مدارک سکونت در داخل کشور مثل سند، قولنامه و قبض
 • دریافت کد مالیاتی
 • گذرنامه معتبر

فرایند خرید ملک در کشور ترکیه

انتخاب ملک مورد نظر

متقاضیان خرید ملک در کشور ترکیه ، می بایست در رابطه با ملک مورد نظر خود به جستجو بپردازند. بازار مسکن ترکیه روند صعودی را داشته است. هیچ محدودیتی در ارتباط با خرید ملک برای افراد خارجی در کشور ترکیه وجود ندارد. هزاران خانه در شهر های مختلف در این کشور وجود دارند. وبسایت های مختلف اینترنتی در این زمینه وجود دارند که می توان املاک مختلف با خصوصیات متفاوت را در آن ها جستجو کرد.

علاوه بر این ، می توان از طریق بنگاه های املاک نیز به جستجوی ملک مورد نظر پرداخت. در زمان جستجو برای خرید ملک ، به نکات مهمی از قبیل جنبه های فنی ملک مورد نظر نظیر فوندانسیون ، سیستم سرمایشی و گرمایشی ، سیستم زهکشی و سایر موارد توجه کافی داشته باشید.

به این نکته توجه داشته باشید که قبل از خرید ملک در کشور ترکیه ، بهتر است تحقیقات کاملی در رابطه با محل و منطقه و قیمت ارز و بازار مسکن و همچنین موقعیت ملک مورد نظر در کشور ترکیه  بعمل آورید و برای خرید ملک در کشور ترکیه با مشاورین متخصص و وکلای آشنا به قوانین مهاجرت به ترکیه مشورت کنید.

کارگزاران خرید ملک ترکیه

با وجود اینکه امروزه شما قادر خواهید بود از طریق اینترنت خرید ملک مورد نظر خود را انجام دهید ، اما توصیه می شود تا در فرایند فرایند خربد ملک در این کشور ، از تجارب و راهنمایی های یک کارگزار ملک که در این رابطه خبره هست ، بهره مند گردید. مزایای داشتن یک کارگزار ملک عبارتست از:

 1. بهره گیری از مشاوره افراد متخصص در فرایند خرید ملک در کشور ترکیه
 2. دریافت اطلاعات موثق در رابطه با نوسانات قیمت بازار مسکن و قوانین مربوط به ملک در کشور ترکیه
 3. کلیه مشاورین املاک در کشور ترکیه به یک سیستم اطلاعاتی املاک یکپارچه کامپیوتری دسترسی دارند که این امکان را به آن ها می دهد تا در رابطه با املاک هر منطقه، همواره به روز باشند.
 4. مشاورین املاک بیش از هر کسی نسبت به قیمت ، نوع قرارداد و قوانین و مقررات خرید ملک در کشور ترکیه ، آشنا هستند.
 5. کارگزار شما ،لیستی از املاکی که مطابق با شرایط و بودجه شما باشد را به شما ارائه می دهد.

نکته قابل توجه: با کارگزار خود در رابطه با بودجه ای که دارید و شرایط ملک مورد نظرتان به صورت دقیق صحبت کنید. پیشنهاد می شود با مراجعه به وبسایت های مختلف ، مشاورین املاک را با یکدیگر مقایسه کنید. به عنوان مثال ، مشاورین املاکی که سابقه بیشتری در بازار مسکن ترکیه دارند ، قطعاً قابل اعتماد تر هستند ، نسبت به مشاورن تازه کار.

علاوه بر این ، پیشنهاد می شود تا متقاضی خرید ملک در ترکیه ، خود نیز سفری به این کشور داشته باشد و از نزدیک ملک مورد نظر را بررسی نماید. برخی از مشاورین املاک در ترکیه سفرهای اختصاصی را برای این منظور ارئه می دهند که تحت عنوان Inspection Trip نامیده می شود.

انجام بررسی فنی ملک

چنانچه ملک مورد نظر خود را یافتید، می بایست به طور کامل از نظر فنی ملک را مورد بررسی قرار دهید. در نظر داشته باشید که خرید ملک برای متقاضیان خارجی در ترکیه ، نوعی انتخاب سبک زندگی است. ترکیه کشوری بزرگ است. بنابراین ، تفاوت های قابل ملاحظه ای میان هر منطقه در این کشور از نظر آب و هوا ، فرهنگ و قیمت مسکن وجود دارد.

هزینه خرید ملک در ترکیه

به طور کلی هزینه های خرید ملک در کشور ترکیه شامل هزینه خرید ملک و هزینه های جانبی است. هزینه های حدودی خرید ملک در ترکیه در جدول زیر ارائه شده است. قطعا قیمت خانه در شهر های مختلف ترکیه ، متفاوت خواهد بود.

نوع ملک قیمت خرید
آپارتمان استودیویی ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار یورو
آپارتمان ۲ خوابه ۱۲۰ تا ۲۰۰ هزار یورو
آپارتمان ۳ خوابه ۱۸۰ تا ۳۰۰ هزار یورو
خانه نیمه ویلائی ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار یورو
خانه ویلائی بیش از ۴۰۰ هزار یورو


هزینه های جانبی

 • وکیل : با توجه به هر وکیل ، نرخ متفاوت است.
 • هزینه ترجمه مدارک : متغیر است. برخی از دارالترجمه ها حق الزحمه ساعتی دریافت می کنند
 • مالیات انتقال ملک : از تاریخ اول ماه می سال ۲۰۱۸ ، مالیات انتقال از ۴/۴ درصد به ۳ درصد کاهش یافته است.
 • هزینه ثبت قرارداد (۵/۱-۱% ارزش ملک)
 • هزینه کارگزار (۲-۱% ارزش ملک)
 • هزینه دفتر اسناد رسمی
 • هزینه مترجم در صورت نیاز
 • هزینه محضر (۳۴۰ یورو)
 • هزینه ثبت TAPU : 115 یورو
 • بیمه DASK : هزینه بیمه زلزله در ترکیه اجباری است. این میزان برای یک آپارتمان ۲ خوابه با متراژ ۷۰ متر مربع ، برابر ۲۵۰ لیر است.

به طور کلی برای ملکی به ارزش ۳۵۰ هزار یورو، هزینه های جانبی تقریباً ۲۱ هزار یورو خواهد بود.

نکته: یکی از قوانین خاص خرید ملک در کشور ترکیه، قانون Erfpacht است، که به واسطه آن چنانچه شما ملکی را خریداری کنید، تنها مالک ساختمان آن خواهید بود و شهرداری آن منطقه صاحب زمین است. شما می توانید با پرداخت مبلغی، زمین را از شهرداری خریداری کنید.

مذاکره بر سر قیمت

نکته مهم در رابطه با خرید ملک در کشور ترکیه این موضوع است که معمولاً قیمت و شرایط مندرج در لیست املاک قابل مذاکره خواهد بود. این موضوع به ویژه در رابطه با املاکی از نظر قیمت مقداری بالاتر از بودجه شما هستند ، بسیار مهم است.

زمانی که شما ملک مورد نظر خود را پیدا کردید ، مذاکرات میان کارگزار شما و نماینده فروشنده آغاز می شود. در نظر داشته باشید که در زمان مذاکره ، قیمت خرید ملک شامل مواردی همچون اسباب منزل ، مبلمان ، پرده و غیره نیم شود. توصیه می شود که توافقی صریح و روشن با فروشنده داشته باشید.

رزرو ملک

زمانی که ملک مورد نظر خود را یافتید ، با پرداخت ودیعه ، به اصطلاح ملک را فریز می کنید. هزینه فریز کردن ملک در کشور ترکیه حدود ۱۲۰۰ یورو است و غیر قابل بازگشت است. این مبلغ به عنوان ودیعه به فروشنده ارائه می شود.

وکالت به وکیل برای خرید ملک

ساده ترین روش برای خرید ملک در ترکیه ، ارائه وکالت به یک وکیل متخصص در این زمینه است. این امر موجب صرفه جویی در زمان  ، یعنی نیازی به حضور خریدار در کشور ترکیه در مدت زمان انجام مراحل خرید ملک نیست. علاوه بر این ، شما خریدی مطئن خواهید داشت.

انعقاد قرارداد ، پرداخت پول و نهایی شدن معامله

چنانچه بعد از بررسی های انجام شده و مذاکرات ، مایل به خرید ملک هستید ، قرارداد خرید ملک تنظیم می شود. به عنوان خریدار ، شما می بایست یک دفتر اسناد رسمی انتخاب کنید و قرارداد خرید ملک را برای آن ها ارسال کنید. قرارداد خرید ملک می بایست به امضای خریدار و فروشنده برسد.

دریافت TAPU

مرحله نهایی تکمیل فرایند خرید ملک در ترکیه ، ثبت خرید ملک و دریافت گواهی TAPU است.

انتقال مالکیت ملک

بر اساس قوانین کشور ترکیه، انتقال مالکیت ملک می بایست در دفاتر اسناد رسمی این کشور انجام شود.

سخن پایانی

اگر شما هم قصد خرید خانه در ترکیه را دارید ولی نسبت به انجام این کار دچار ترس و شک هستید، می‌توانید از موسسه مهاجرتی صباپلن کمک بگیرید. مشاورین ما با تجربه بالای خود در زمینه امور مهاجرتی، آمادگی دارند تا شما را برای خرید ملک در کشور ترکیه راهنمایی کنند. با انجام این کار دیگر نیازی نیست که نگران موضوع خاصی باشید؛ زیرا صباپلن تا لحظه ورود به خاک ترکیه همراه شماست.

[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.