ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا

مقدمه

کانادا از محبوب‌ترین مقاصد جهان برای مهاجرت است. این کشور که به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان معروف است، هر ساله افراد زیادی از سراسر جهان را از راه‌های مختلف پذیرش کرده و به آن‌ها ویزا اعطا می‌کند. اگر در مدت زمانی که در کانادا به سر می‌برید به مشکل خاصی برنخورید، می‌توانید به اقامت دائم و در ادامه تابعیت فکر کنید. به روش‌های مختلفی می‌توان برای دریافت ویزای کانادا اقدام کرد. اما آیا می‌دانید ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا کدام است؟

 

تحصیل، ازدواج، کار، فرزند، سرمایه‌گذاری، کارآفرینی، تعلق خونی یا خاکی به کشور کانادا (خونی از این نظر که پدر یا مادر شما کانادایی باشند و خاکی یعنی شما در خاک این کشور متولد شده باشید)، خرید ملک و حتی پناهندگی از روش‌هایی است که می‌توانید برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید. برای دریافت ویزا درمورد تمکن مالی متقاضی به شدت سخت‌گیری خواهد شد. حقیقت هم همین است که گرچه کانادا به نسبت برخی از کشورهای اروپایی و آمریکا ارزان‌تر است، اما برای مهاجرت به آنجا باید پشتوانه مالی خوبی داشته یاشید. در این نوشتار به ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا می‌پردازیم و آن را با هم بررسی می‌کنیم.

مهاجرت به کانادا

در ‌سال‌های گذشته مهاجرت به کانادا بسیار مورد توجه قرار گرفته است و افراد با سن، تحصیلات و شرایط مختلفی از راه‌های موجود برای مهاجرت به این کشور استفاده کرده‌اند. شاید بتوان گفت که بیشترین آمار مهاجرت مربوط به مهاجرت تحصیلی و مهاجرت کاری بوده است که می‌توان آن‌ها را ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا دانست. با نگاهی کوتاه به شرایط کشور کانادا متوجه می‌شوید که چرا این کشور برای متقاضیان مهاجرت از محبوبیت برخوردار است.

زندگی در کانادا

زندگی در کانادا

کانادا از بزرگترین کشورهای جهان است که سطح بالای استانداردهای زندگی، امنیت و امکانات رفاهی در آن زبان زد است. به طور کلی کیفیت زندگی در این کشور سطح بالایی دارد و عموم از امکانات بهداشتی، درمانی و رفاهی خوبی برخوردارند. آمار جرم و جنایت در کشور یسیار پایین است و لذا جزء امن‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. با توجه به مهاجر پذیر بودن کانادا، جامعه آن به صورت یک جامعه چند ملیتی است و به طور معمول تعصب و رفتارهای نژاد‌پرستانه در این کشور دیده نمی‌شود؛ از این لحاظ این کشور محیط مناسبی برای زندگی مهاجران خواهد بود. زبان رسمی این کشور دو زبان انگلیسی و زبان فرانسوی هستند.

کشور کانادا از نظر هزینه زندگی نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکا با توجه به سطح بالای خدمات‌دهی به شهروندان، در زمره کشورهای گران‌قیمت دنیا قرار ندارد. نرخ بیکاری این کشور بالا نیست و فرصت‌های شغلی بسیاری در این کشور فراهم است. در یک نگاه کلی، اقتصاد کانادا پویا است و شهروندان از سطح رفاه قابل قبولی برخوردار هستند.

کانادا از نظر علمی نیز کشوری ایده‌آل محسوب می‌شود و درصد بالایی از مردم این کشور تحصیلات دانشگاهی دارند. بیش از ۹۶ دانشگاه کانادا، از بهترین دانشگاه‌های جهان است و بسیاری از آن‌ها با دانشگاه‌های مطرح آمریکا و انگلیس رقابت می‌کنند. تحصیل در این کشور با بورسیه‌های مختلفی همراه است که هزینه تحصیلی دانشجویان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و یا به صفر می‌رساند. از این لحاظ ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود.

ویزای کانادا

احتمال دریافت ویزای کانادا در مقایسه با ویزای کشورهای اروپایی و ویزای شینگن بیشتر است اما به معنای قطعی نیست. به خصوص اینکه برای موافقت با ویزا از طرف این کشور سختگیری‌هایی نیز وجود دارد و دیگر آنکه در ایران سفارت کانادا وجود ندارد و لازم است شما برای دریافت خدمات کنسولگری آن از طریق کشورهای همسایه مانند ترکیه، ارمنستان، گرجستان و غیره اقدام کنید.

در حالت خوش‌بینانه روند دریافت ویزا حدود سه ماه طول می‌کشد. برای این کار لازم است تمام مدارک لازم را آماده کنید و دقت کنید که هیچ موردی از قلم نیفتاده باشد. همچنین هدف خود از سفر به این کشور را در قالب یک انگیزه‌نامه ارائه دهید. انگیزه نامه باید طوری باشد که مامور مهاجرت را برای اعطای ویزا قانع کند. برای انجام روند اخذ ویزا توصیه می‌شود از یک موسسه معتبر حقوقی مهاجرتی مشاوره بگیرید تا با مشکلی روبرو نشوید.

ویزای کانادا

رد درخواست ویزا

دلایل مختلفی می‌تواند موجب رد شدن یا ریجکت درخواست ویزا باشد، اما دلایلی که بیشتر مشاهده شده را می‌توان در سه مورد بیان کرد. اول آنکه، مدارک ارائه شده به سفارت کامل نبوده است. متقاضیان باید در این مورد نهایت دقت را به خرج دهند. دلیل دوم رد شدن درخواست ویزا این است که شما نتوانسته‌اید مامور مهاجرت را متقاعد کنید که پس از اتمام تاریخ ویزا به کشور خود باز خواهید گشت. در این باره، اگر در پاسپورت شما سابقه ویزای کشورهای دیگر وجود داشته باشد این امر راحت تر خواهد بود. در عوض اگر بخواهید به صورت خانوادگی ویزا دریافت کنید، سخت‌گیری‌ها بیشتر می‌شود، زیرا از نظر آن‌ها انگیزه قوی برای بازگشت ندارید.

مورد سوم که احتمالا به آن دلیل با ویزای شما موافقت نشده تمکن مالی است. باید برای مامور مهاجرت احراز شود که شما از پشتوانه مالی برخوردار هستید. به همین منظور است که باید سندی از گردش مالی حساب خود ارائه دهید. در حال حاضر هر متقاضی باید از پشتوانه مالی حدودا به مبلغ ۱۲۹۶۰ دلار برخوردار باشد؛ حتی اگر ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا را انتخا کرده باشید باید هزینه‌ای را برای اتفاقات پیش‌بینی نشده در نظر بگیرید.

رد درخواست ویزا

ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا

برخی از روش‌های دریافت ویزا برای کشور کانادا مانند سرمایه‌گذاری و خرید ملک به طور پیش‌فرض نیازمند سرمایه هنگفتی است. اما در برخی دیگر، این طور نیست. با توجه به ارزان‌تر بودن دلار کانادا در مقایسه با دلار آمریکا، پوند و یورو، هزینه زندگی نیز در این کشور نیز کمتر ارزیابی شده است. منظور از ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا این است که شما با حداقل پس‌انداز بتوانید وارد خاک کانادا شوید، از مکانات این کشور استفاده کنید و حتی درآمد داشته باشید.

شما باید ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا را با توجه به شرایط خودتان انتخاب کنید. به عنوان مثال مهاجرت تحصیلی برای جوانان بهترین گزینه است در حالی که اگر شما در کار خود متخصص هستید و مدرک دانشگاهی معتبر نیز دارید، پیشنهاد می‌شود که از طریق کار اقدام کنید. شاید ازدواج با یک شهروند کانادایی ساده‌ترین و ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا باشد که قسمت مهم آن پیدا کردن فردی مناسب به قصد ازدواج است.

مهاجرت تحصیلی

در کشور کانادا علاوه بر مناسب بودن هزینه تحصیل، دانشجویان بین‌الملل این امکان را دارند تا از بورسیه‌های متنوع تحصیلی استفاده کنند. بورسیه‌های تحصیلی در کشور کانادا بسیار متنوع است و دانشگاه‌ها و استان‌های مختلف با توجه به رشته‌ها و مقاطع تحصیلی، امکانات و بورسیه‌های خوبی برای دانشجویان ارائه می‌دهند. این بورسیه‌ها شامل کمک‌های بلاعوض مالی، کمک‌هزینه تحصیلی و یا وام‌های دانشجویی است. برخی از بورسیه‌ها تنها بخشی از هزینه‌های تحصیل را پرداخت می‌کنند اما برخی دیگر شامل هزینه کامل زندگی و تحصیل دانشجو می‌شود. بر این اساس اخذ ویزای تحصیلی، ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا خواهد بود.

شرایط بورسیه‌های تحصیلی

کسانی که ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا را تحصیل و دریافت کمک‌هزینه‌های تحصیلی می‌دانند، باید از شرایط و نحوه اعطا بورسیه‌های تحصیلی اطلاع داشته باشند. بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی نسبتا سخت است و دانشجویان که از پیش از دانشگاه مشغول به تحصیل در این کشور بوده‌اند شانس بیشتری برای آن خواهند داشت. بورسیه‌ها در این مقطع تحصیلی اغلب با توجه به وضعیت درسی دانشجو ارائه می‌شود. بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد گسترده‌تر و با توجه به سطح علمی دانشجو و بر اساس توصیه نامه اساتید دانشگاه اختصاص می‌یابد.

شرایط بورسیه‌های تحصیلی

به طور قطع می‌توان گفت ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا اقدام به ادامه تحصیل در مقطع دکتری است. در این مقطع دریافت بورسیه برای همه دانشجویان امکان‌پذیر است. دانشجویان در این مقطع پس از انتخاب موضوع پایانست.‌نامه با دو موقعیت روبه‌رو خواهند شد. اول آن‌که با توجه به کاربردی بودن موضوع پایان‌نامه، شرکت‌های مختلفی برای حمایت از دانشجو اعلام آمادگی می‌کنند و در نتیجه هزینه تحصیل و زندگی او را پرداخت خواهند کرد. دوم آنکه بورسیه تحصیلی دریافت کنند و به ازای آن دانشجو به عنوان دستیار آموزشی و دستیار تحقیقاتی در دانشگاه مشغول به کار شود. دانشجویان می‌توانند با تمایل خود مشغول تدریس در دانشگاه شوند یا در فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه شرکت کند.

کار دانشجویی

دانشجویان بین‌المللی علاوه بر دریافت بورسیه، در صورت تمایل و پیدا کردن کاری مناسب، می‌توانند در حین تحصیل، مجوز کار دانشجویی دریافت کنند. کارهای دانشجویی به صورت نیمه وقت و با تعیین حداکثر زمان کار در هفته خواهد بود. علاوه بر این دانشجویان فارغ‌التحصیل می‌توانند درخواست تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری داشته باشند و حداکثر تا سه سال در این کشور مشغول به کار شوند.

مهاجرت کاری

ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کاری اغلب به متخصصان یک زمینه علمی، صنعتی، هنری و غیره توصیه می‌شوند. داشتن مدرک دانشگاهی و همچنین برخوردار بودن از سطح بالای زبان به شما در این روند کمک خواهد کرد. افراد متقاضی کار در کانادا را به دو گروه تقسیم می‌کنیم. گروه اول فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کانادا هستند. این افراد پس از اتمام درس خود تا سه ماه فرصت دارند برای تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری اقدام کنند. مدت زمان ویزای کار پس از تحصیل با توجه به شرایط تحصلی دانشجو، حداکثر سه سال است. اگر بتوانید این مدت را در کانادا کار کنید، با توجه به سابقه تحصیلی خود شرایط مساعدی برای اخذ اقامت دائم خواهید داشت.

در جستجوی کار

گروه دوم، متقاضیان کار هستند. این افراد که اشتغال در کانادا را به عنوان ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا انتخاب کرده‌اند، پروسه پیچیده‌تری در پیش دارند. اگر شما نیز جزء این دسته هستید، ابتدا باید کار مناسبی در این کشور کرده باشید. این کار را می‌توانید از طریق ارتباطات خود مانند اعضای خانواده و دوستان در کانادا انجام دهید و یا اینکه با ارسال رزومه کارفرما را متقاعد کنیم که کار خود را به شما بسپارد و برای شما پیشنهاد کاری رسمی بفرستد.

برای پیدا کردن شغل‌ در کانادا باید در موسسات کاریابی ثبت نام کنید و رزومه خود را ارسال کنید. این کار را می‌توانید به صورت حضوری در خاک کانادا و یا به صورت آنلاین انجام دهید. کارفرما با بررسی رزومه شما قرار مصاحبه می‌گذارد و در صورت رضایت پیشنهاد شغلی رسمی برای شما می‌فرستند تا براساس آن برای ویزا اقدام کنید. البته کارفرما نیز باید مسئولین ذی‌ربط را متقاعد کند که چرا جایگاه شغلی مورد نظر را به فرد خارجی اختصاص داده است.

مهاجرت از طریق ازدواج

ازدواج قطعا ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا است به شرط آنکه یک فرد کانادایی برای ازدواج در دسترس باشد. در صورت ازدواج با یک شهروند کانادایی می‌توانید اقامت و تابعیت کانادا را داشته باشید. سختی این نوع مهاجرت این است باید به دولت کانادا ثابت کنید ازدواج شما حقیقی هدف از آن صرفا اخذ اقامت کانادا نیست. در غیر این صورت و با تایید دروغین بودن ازدواج، هر دو طرف کانادایی و غیر کانادایی شامل جریمه خواهند بود.

مهاجرت از طریق ازدواج

ازدواج شهروند کانادایی با فرد خارجی و درخواست اقامت برای او با شرایطی همراه است. اول آنکه برای برخورداری از شرایط ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا دختر و پسر باید حداقل ۱۸ ساله باشند و همسر کانادایی باید اثبات کند که از نظر مالی می‌تواند زندگی دو نفر را تامین کند. افزون بر این، هر دو باید در مسکن مشترک زندگی کنند. با تایید ازدواج توسط مسئولان کانادایی، ابتدا به همسر خارجی اقامت سه ساله تعلق خواهد گرفت. با پایان اعتیار ویزا، در صورت تداوم ازدوج شخص این امکان را دارد که برای اقامت دائم، تابعیت و دریافت پاسپورت کانادایی اقدام کند.

سخن پایانی

کانادا را می‌توان کشوری ایده‌آل برای مهاجران دانست که از روش‌های مختلفی می‌توان ویزای آن را دریافت کرد. تمکن مالی برای اخذ ویزا از معیارهای مهم پذیرش این کشور است، حتی اگر هدف شما اشتغال و درآمدزایی در کانادا باشد. از این رو افراد به دنبال ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا هستند. در این نوشتار به سه راه مهاجرت اشاره شد که با توجه به شرایط شما می‌تواند ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا باشد.

در صباپلن بخوانید

مقالات مهاجرتی

آموزش راه های مختلف مهاجرت تحصیلی و مهاجرت سرمایه گذاری در کشور های مختلف

[کل: 1 میانگین: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.