آزمون TOEFL

آزمون تافل TOEFL

آزمون تافل TOEFL مخفف کلمات انگلیسی Test of English as Foreign language به معنای آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی می باشد. یکی از معتبرترین آزمون های زبان است که در سه حالت تافل کتبی، تافل کامپیوتری و تافل اینترنتی برگزار می‌شود.

به طور کلی آزمونی بر مبنای سیستم آموزشی آمریکاست بر خلاف آزمون آیلتسکه بر اساس سیستم و نگاه انگلیسی ها به آموزش زبان انگلیسی می باشد. معمولا دانشگاه های مطرح دنیا، خواستار ارائه مدرک زبان تافل از متقاضیان خود هستند، نمره ۷۹ تا ۹۰ را درخواست می کنند. هر اندازه این نمره به عدد ۱۲۰ نزدیک تر باشد،‌ شانس قبولی داوطلب بیشتر خواهد شد.

قبلا آزمون تافل فقط به صورت کتبی برگزار می شد اما آزمون تافل اینترنتی در اواخر سال ۲۰۰۵ میلادی توسط ETS معرفی شد و جایگزین تافل کاغذی و کامپیوتری مرسوم در دهه های قبل شد.

آزمون کتبی تافل (PBT)

تافل کتبي يک آزمون زمانبندي شده که از سه بخش اصلي تشکيل شده است:

۱- بخش شنيداري: اين بخش از تافل توانايي شما را در درک مکالمه‌هاي انگليسي آمريکايي مورد سنجش قرار مي‌دهد. اين بخش خود به سه قسمت تقسيم مي‌شود.

قسمت اول اين بخش (Part A) شامل مکالمه‌هايي کوتاه مي‌باشد که بين دو نفر صورت مي‌گيرد و پس از پايان هر مکالمه پرسشي مبني بر اينکه چه چيزي بين اين دو نفر رد و بدل شده است و يا پرسشي در مورد زمان يا مکان اين مکالمه، مطرح مي‌شود.

در قسمت دوم (Part B) مکالمه‌هاي گسترده‌تري بين دو يا چند نفر انجام مي‌شود و قسمت سوم (Part C) نيز دربرگيرنده نطق‌ها و سخنراني‌هايي است که بيشتر حول و حوش موضوعات دانشگاهي و آکادميک مي‌باشد. با ۵۰ پرسش در ۳۵ دقیقه برگزار می‌شود.

۲- بخش ساختار و نگارش: اين بخش دو دسته از سؤالات را در بر مي‌گيرد و هر دو دسته براي سنجش توانايي شما در تشخيص گرامر و ساختار صحيح در يک متن طراحي شده‌اند. در دسته اول سؤالات ساختار يا (Structure) شما بايد ساختار صحيح و ترتيب لغات را تشخيص دهيد.

اين دسته از سؤالات از يک جمله با يک يا چند جاي خالي تشکيل شده است و شما بايد گزينه‌اي را که به بهترين نحو جمله را تکميل مي‌کند، انتخاب کنيد.

در دسته دوم سؤالات نگارش يا (Written Expression) هم شما با جملات کاملي روبرو مي‌شويد که زير چهار تا از کلمات آن‌ها خط کشيده شده است و شما بايد کلمه يا عبارت نادرست را شناسايي کنيد. طی ۴۰ پرسش در ۲۵ دقیقه برگزار می‌شود.

۳- درک مطلب: مهارت کافي در درک متون انگليسي و نيز دايره لغات خوب، کليد موفقيت در همه بخشه‌ای تافل محسوب مي‌شود، اما در اين بخش اين مهارت‌ها به‌طور خاص موردسنجش قرار مي‌گيرد.

اين بخش از آزمون تافل معمولاً شامل پنج متن در زمينه‌هاي علمی و دانشگاهي مي‌باشد و به دنبال هر متن ۱۰ پرسش مطرح مي‌شود. همه اطلاعاتي که براي پاسخ به پرسشها نياز داريد در داخل متن‌ها گنجانده‌شده است و شما نياز به پيش‌زمينه علمي خاصي نداريد. طی این مرحله ۵۰ سؤال را باید ظرف ۵۵ دقیقه پاسخ دهید.

این سه نوع آزمون تقریباً مشابه هستند و تفاوت‌های اندکی دارند که بخشی از این تفاوت‌ها اشاره می‌شود.

تفاوت‌های آزمون تافل اینترنتی با تافل کاغذی و کامپیوتری

آزمون تافل اینترنتی (iBT) بخش جدیدی با عنوان «بخش گفتاری» یا (Speaking) دارد و بخش ساختار (Structure) که در آزمون‌های کتبی و کامپیوتری وجود داشت، حذف شده است. گرامر به‌طور غیرمستقیم در بخش‌های دیگر این آزمون موردسنجش قرار می‌گیرد.

سخنرانی‌ها و گفتگوها در بخش شنیداری (Listening) طولانی‌تر شده‌اند و خلاصه‌نویسی (note taking) نیز مجاز است. بخش شنیداری برخلاف آزمون کتبی، شما می‌توانید برای شنیدن از گوشی (headphone) استفاده ‌کنید. در بخش درک مطلب (Reading)، نوع سؤالات متنوع‌تر شده و به‌عنوان‌مثال از شرکت‌کنندگان خواسته می‌شود اطلاعات را طبقه‌بندی کنند و یا جدولی را پر کنند. تایپ کردن هم در بخش نوشتاری الزامی است.

بخش های مختلف تافل اینترنتی و نحوه امتیازدهی

آزمون تافل اینترنتی از ۴ بخش تشکیل شده است و امتیازی بین صفر و ۱۲۰ دارد.

صحبت کردن: ۳۰ امتیاز و نگارش: ۳۰ امتیاز و شنیداری: ۳۰ امتیاز و درک مطلب: ۳۰ امتیاز دارند.

 

درصورت نیاز به آشنایی درباره جزئیات آزمون، می‌توانید با پر کردن فرم مشخص شدهاز دانش کارشناسان مجرب صباپلن در این زمینه بهره‌مند شوید.

 

[کل: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.