راهنمای کامل آزمون GRE

آزمون GRE چیست؟

همان طور که از نام آزمون GRE(Graduate Record Examinations) مشخص می باشد، هدف آن سنجش توانایی ها و معلومات فارغ التحصیلان می باشد. این آزمون معمولا برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی مورد نیاز می باشد. دانشگاه های آمریکایی معمولا (۹۰% دانشگاه­ها) داشتن نمره قابل قبول در این آزمون را یکی از شرایط ادامه تحصیل قرار می دهند زیرا آنها معتقدند که دانشجویان علاوه بر یاد گرفتن مطالب علمی و تخصصی بایستی مهارت در درک متون عمومی دشوار را کسب کرده باشند. با این وجود برای اپلای به سایر دانشگاه­های جهان نیز، شرکت در این آزمون تاثیر مثبت زیادی دارد. دانشجویانی که قصد شرکت در آزمون و اپلای برای ترم پاییز را دارند، بهتر است در ماه های اکتبر و یا نوامبر در آزمون شرکت کنند.

ساختار آزمون GRE

آزمون GRE در دو نوع General و Subject برگزار می شود. GRE General دارای ۳ قسمت درک زبانی (verbal)، کمی (Quantative)و قسمت تحلیل نوشتاری (Analytical Writing) می باشد. در قسمت زبانی معمولا دو بخش وجود دارد. بخش اول دانش لغوی به صورت سوالات جای خالی، متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می شود و در بخش دوم سوالاتی از یک متن داده میشود که باید به آن پاسخ داده شود. لغات پرسیده شده واقعا دشوار و برای اکثر دانشجویان نا آشنا هستند. در قسمت کوانت سوالات ریاضی نسبتا ساده ای پرسیده می شود تا توانایی های ابتدایی فرد مورد سنجش قرار گیرد و دانشجویان فنی و مهندسی میتوانند با کمی تمرین نمره کامل در این بخش را کسب کنند. قسمت تحلیلی هم در مورد تحلیل یک موضوع بحث برانگیز می باشد و به صورت نوشتاری می باشد، یعنی از فرد خواسته می شود تا در مورد موضوع مشخصی متنی نوشته شود و تحلیلهای شخصی بیان گردد. در زیر توضیحات جامعتری برای هر بخش ارائه میشود.

GRE Subject برای سنجش دانش شما در یک زمینه خاص است. این آزمون امروزه در زمینه­های زیست شناسی، شیمی­، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، فیزیک و روانشناسی برگزار می گردد. همانطور که گفته شد این آزمون سه بار در سال (سپتامبر، اکتبر و آپریل) برگزار می گردد. تعدادی از دانشگاه ها شرکت در این آزمون را الزامی دانسته اما تعداد آنها کم است. اغلب در رشته­های علوم پایه شرکت در این آزمون الزامی است. آزمون سابجکت دارای جند بخش تخصصی است (در هر رشته تعداد بخشها متفاوت است). نمره کل از ۲۰۰-۹۹۰ است که هر بخش نمره جداگانه¬ای دارد. در زیرگروه زیست و روانشناسی نمره کل از ۲۰-۹۹ است.

بخش های GRE General

ریاضیات (Quantitative)

در این امتحان به ۲ سری سوال ۲۰ تایی برای بخش ریاضیات در مدت زمان ۷۰ دقیقه (هربخش ۳۵ دقیقه) باید پاسخ دهید. بخشی که در این امتحان امکان غلط زدن را افزایش می دهد مربوط به بخش سوالات نموداری است که در این بخش یک نمودار داده شده و از شما چند سوال پرسیده می شود. در این بخش دقت بیشتری نمایید. بخش ریاضیات این امتحان ساده و در حد کتاب‌های دبیرستان است و عاملی که باعث میشود شرکت کنندگان نمره کامل کسب نکنند عدم دقت و سرعت کافی است. نمره این بخش بین ۱۳۰-۱۷۰ می‌باشد. سوالات این بخش نمره منفی ندارد.

واژگان (Verbal)

تمام این بخش امتحان در دانش واژه‌ی آن خلاصه شده است که نیاز به دانش بسیار بالایی از دایره‌ی لغات پیچیده‌ دارد . سوالات این بخش ۵ گزینه‌ای بوده و نمره منفی ندارد. این بخش شامل دو سری سوال ۲۰ تایی می باشد و ۳۰ دقیقه برای پاسخ به هر بخش زمان دارید. کسب نمره‌ی بالای ۱۵۰ از ۱۷۰ در این امتحان واقعا خوب است و شما با کسب مجموع نمره ۳۲۰ حتی در ۱۰ دانشگاه اول آمریکا نیز شانس دارید. هر کدام از سوالات در ۴ فرم زیر می باشند:

بخش مترادفها و متضادها: در این بخش شما باید از ۵ گزینه یک کلمه را که مخالف کلمه داده شده است را علامت بزنید.

بخش جای خالی: یک جمله داده می شود و یک یا دو جای خالی را باید با گزینه ها پر کنید.

بخش تطابق لغات: دو لغت مانند (کتاب، دفتر) داده می شود. در ۵ گزینه شما باید شبیه‌ترین گزینه را که ارتباط آنها مانند این جفت می باشد را پیدا نمایید.

درک متن: در این بخش دو یا سه متن داده می شود که باید با توجه به آنها به سوالات پاسخ دهید. امکان پاسخگویی درست به این سوالات در بخش وربال برای دانشجویان بیشتر است.

نگارش تحلیلی (Analytical Writing)

این بخش شامل نوشتن دو انشا می باشد. انشاها هرکدام دارای ۳۰ دقیقه زمان است. در بخش اول به شما یک موضوع داده می شود که به مراتب از موضوعات تافل مشکل‌ترند. شما باید یکی را به دلخواه انتخاب کرده و برای آن انشا بنویسید. تحلیل دقیق موضوع، گرامر نسبتا پیچیده، تعداد لغات و .. در این بخش بر روی نمره شما تاثیر بسزایی دارند. نمره‌ی این بخش نیز از ۶ محاسبه می شود که نمره ۴ واقعا خوب است و گرفتن آن از معادل تافل آن سخت‌تر است زیرا در این آزمون تحلیل منطقی موضوع نیز در کنار دانش زبانی اهمیت دارد. در بخش دوم، در حدود چند خط درباره موضوعی توضیح داده می شود. این موضوع ظاهرا منطقی به نظر می رسد ولی در اصل این‌طور نیست و دارای اشکالاتی است که شما باید آنها را بازگو کنید.

محل و نحوه برگزاری آزمون GRE

آزمون GRE فعلاً در مرکز سازمان سنجش، مؤسسه فرهنگی علامه سخن، مؤسسه آموزشی معرفت، موسسه زبان­نگار، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شمال در آمل، دانشگاه شیراز و مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان برگزار می‌گردد

GRE دارای دو نوع کاغذی و کامپیوتری هست که همانند سیستم آزمون تافل برگزار می شود. هیچ معیاری برای تایید این موضوع که امتحان کامپیوتری از امتحان کاغذی سخت تر یا آسان تر است و نمره گرفتن در آن آسان تر است وجود ندارد. سایت های بسیاری منابع علمی مختلفی برای آمادگی داوطلبان جهت شرکت در آزمون GRE را ارائه کرده اند. لازم به ذکر است که این آزمون در ایران به هر دو صورت برگزار می گردد. تعداد آزمونهای کاغذی بسیار محدودتر از نسخه اینترنتی است (حداکثر ۳ بار در سال) و در سازمان سنجش تهران و دانشگاه اصفهان برگزار میشود. در ضمن آزمون Subject فقط به صورت pBT برگزار می گردد درحالیکه آزمون General هم به صورت pBT و هم به صورت iBT برگزار می گردد.

برای قبولی در آزمون GRE چه کار کنیم؟

برای قبولی در آزمون GRE مانند هر آزمون دیگری باید هدفمند و آگاهانه تلاش کنید. تلاش هدفمند به این معناست که برای کاری که قصد دارید انجام دهید، برنامه مشخصی داشته باشید. فردی که با برنامه کاری را انجام دهد، برای رسیدن به موفقیت، تلاش مداوم و منظمی را در دستور کار قرار می دهد. نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی می کند و بر اساس آزمونی که در پیش دارد، روی کم کردن نقاط ضعف تلاش می کند.

استفاده از تجارب افرادی که در آزمون شرکت کرده اند و هم چنین استفاده از مشاوران تخصصی آزمون GRE در شهرهای مختلف کشورمان، می تواند بخشی از راه حل باشد. بعضا مشاهده شده است که افراد بعد از ۲ یا ۳ بار آزمون دادن، توانسته اند به نمره مورد علاقه خود دست پیدا کنند. بنابراین هیچ گاه برای نمره ایده آل، مایوس نشوید و همچنان تلاش کنید.

نکته مهم دیگری که باید اضافه کنیم آن است که آزمون GRE نمره قبولی یا ردی ندارد. هر کس به اندازه دانش خود می تواند نمره ای در آزمون GRE کسب کند. دانشگاه های مختلف دنیا نیز بر اساس معیار های خود در پذیرش دانشجوی ارشد و دکترا، نمراتی تعیین می کنند که با هم، متفاوت است.

مثلا ممکن است دانشگاهی OVERALL 310 به بالا را از داوطلبان درخواست می کند در حالی که برخی از دانشگاه ها، کسب نمره حداقل VERBAL 160 را به عنوان شرط پذیرش مدارک دانشجو عنوان کرده اند. یا بعضی برای اعطای بورس تحصیلی (RESEARCH ASSISTANT) از دانشجویان می خواهند که نمره ANALYTICAL WRITING حداقل ۴ ارائه کنند. به هر حال دانشگاه ها بر خلاف آیلتس و تافل، معمولا حد نصابی در نمره GRE تعیین نمی کنند و رزومه دانشجویان را به صورت Holistic view بررسی می کنند. در این حالت هر اندازه نمره شما بالاتر باشد، شانس پذیرش شما بیش تر خواهد بود. اما درباره آیلتس و تافل، در بسیاری از موارد، در صورتی که حداقل نمره لازم را کسب نکرده باشید، پرونده شما مردود خواهد شد. دانشگاههای مختلف حد نصاب نمره GRE متفاوتی را جهت ارزیابی سطح علمی متقاضیان و اعطای پذیرش تحصیلی تعیین می کنند. متقاضی می بایست قبل از آزمون با دانشگاههای مورد نظر خود که قصد پذیرش تحصیلی از آنها را دارد تماس گرفته و از حد نصاب قابل قبول نمره GRE توسط آن دانشگاه آگاهی داشته باشد.

عموما در بخش ریاضی و زبان (verbal) کسب حداقل ۵۰ درصد نمره می تواند شانس شما را برای کسب پذیرش تحصیلی با بورس در مقاطع ارشد و دکترا در دانشگاه های امریکایی ارتقا دهد. در بخش نوشتاری (writing) کسب حداقل نمره ۳.۵ از ۵ توصیه می‌شود. توانایی نوشتن مقالات انتقادی و تحلیلی، نیازمند آموزش است. تلاش کنید این مهارت را در دراز مدت و با آرامی یاد بگیرید تا در روز آزمون با توانایی مطلوبی از پس سوالات ارائه شده برآیید. همانند آزمون تافل، باید قابلیت کار خوب با رایانه را داشته باشید. اینجا همه چیز کامپیوتری است و البته برای بخش ریاضیات نیز ماشین حساب الکترونیکی در اختیار شما می باشد. در بخش واژگان می بایست کتاب های مختلفی را مطالعه کنید تا برای آزمون آماده شوید. دانش واژگان قوی برای کسب نمره خوب در آزمون نیاز خواهد بود.

قابلیت حذف نمره تست GRE

در پایان برگزاری امتحان GRE از متقاضی پرسیده می شود که در صورت تمایل می تواند نمره تست خود را کنسل در نظر گرفته و برای هیچ کدام از مرکز آموزشی ارسال نگردد. در صورت کنسل نمودن تست GRE خود متقاضی نیز از علمکرد و نمره تست خود اطلاع پیدا نخواهد کرد و نمره تست GRE مذکور در پرونده امتحانی متقاضی نیز ثبت نمی گردد. امکان کنسل نمودن نمره تست GRE در روزهای بعد امکان پذیر نبوده و قابل گزارش و ارسال می باشد.

گزارش نمره آزمون GRE

نمرات آزمون GRE کاغذی معمولا تا ۴۵ روز و نمرات آزمون GRE اینترنتی در دوبخش وربال و کوانت بلافاصله پس از آزمون و بخش نوشتاری معمولا تا۱۰ روز بعد از برگزاری آزمون اعلام می شود و مرکز برگزار کننده تا ۵ کارنامه به صورت رایگان به دانشگاه های مورد نظر شما ارسال می کند. کد دانشگاه مورد نظر خود را باید در روز آزمون در اختیار داشته باشید تا در سایت آزمون وارد کرده تا پس از برگزاری آزمون، کارنامه مورد نظر شما را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند.

در صورتی که این کار را انجام ندهید، پس از برگزاری آزمون، این کارنامه به دانشگاه مورد نظر در ازای پرداخت کارمزد به دلار آمریکا ارسال خواهد شد. بنابراین به این موضوع دقت کنید تا مجبور به پرداخت هزینه اضافه نشوید. ورود کد دانشگاه های مورد نظر را نیز در سایت در روز آزمون با حوصله انجام دهید تا اشتباهی این فرصت از دست نرود.

منابع آزمون GRE

حتی یک انگلیسی زبان دارای مدرک فوق لیسانس ادبیات یا هر رشته دیگری، نمی تواند مطمئن باشد که بتواند نمره کامل این آزمون را کسب کند. چون شما هم در زبان پارسی، معنی لغات بسیاری را نمی دانید و این قضیه برای یک انگلیسی زبان هم صادق است . بنابراین استرس زیادی به خود وارد نکنید و به فکر حفظ کردن همه کتاب های معروف بازار برای ارتقای آمادگی خود جهت شرکت در آزمون نباشید. حد نصابی برای نمره قبولی وجود ندارد. اما تلاش کنید بالاترین نمره ممکن را در بخش ریاضیات و نوشتاری کسب کنید که بیش از همه بخش ها در کارنامه شما خود را نشان می دهد.

با توجه به دشواری که در بخش verbal این آزمون وجود دارد، کتابهای بسیار زیادی توصیه شده است، قبل از شروع این کتابها از بلد بودن لغات ۵۰۴ (Absolutely Essential Words ۵۰۴) و لغات ضروری تافل (Essential Words for TOEFL) اطمینان حاصل نمایید، سپس این منابع توصیه شده است، به ترتیب کارایی عبارتند از:

منابع لغت بخش وربال

 1. ۱۱۰۰ Words you need to know
 2. Barron 800 Essential Words for GRE
 3. Magoosh 1000 Words
 4. Word smart

منابع درک مطلب متن بخش وربال

 1. Big Book and Powerprep, ETS Official Guide
 2. Magoosh Videos
 3. RC files (Recent GRE Reading Comprehension tests)
 4. Magoosh book

منابع تحلیل نوشتاری بخش وربال

 1. ETS Official Guides and Powerprep
 2. Pool of Arguments and Issues
 3. Magoosh Analytical Writing Book
 4. Princeton Book

منابع بخش کوانت

 1. ETS Official Guides and Powerprep
 2. Manhattan 5lb
 3. Magoosh Questions
 4. Magoosh Videos

نکته : برای ثبت نام در آزمون GRE می توانید از طریق پرتال رسمی این آزمون اقدام کنید و برای پرداخت هزینه های آن، در صورت نداشتن کارت اعتباری معتبر بین المللی، میتوانید از طریق شرکتهای پرداخت آنلاین اقدام کنید.

[کل: 4 میانگین: 4]

24 دیدگاه برای “راهنمای کامل آزمون GRE

 1. مینا خانومگفته:

  سلام، ضمن تشکر از شما بابت انتشار این مطلب مفید و کامل، سوالی داشتم. من برای گرفتن پذیرش در مقطع ارشد دانشگاه فنی استانبول میخوام اقدام کنم… آزمون جی ار ای رو میخوان جزو مدارک البته فقط قسمت کوانتتیوش رو میخوان… امکانش هست فقط اون قسمت رو امتحان بدم یا نه باید کامل سر آزمون جی ار ای بشینم؟؟؟؟؟

  • تحریریه صباپلنگفته:

   سلام دوست عزیز باید کامل برای امتحان ثبت نام کنید ولی نمره کوانت شما در نظر گرفته میشود لطفا برای اطلاعات دقیق تر با موسساتی که کلاس های آزمون gre را برگزار میکنند تماس بگیرید

 2. Mohammadگفته:

  سلام.
  من تمام مدارکم امادست و نمره ۳۳۶ در gre گرفتم.
  میخواستم در مورد اخذ پذیرش دانشگاه استنفورد در مقطع کارشناسی ارشد راهنماییم کنید.
  با تشکر.

 3. Yasin nazariگفته:

  ابتدا میخواستم بابت این مقاله جامع ازتون تشکر کنم.
  دوم میخواستم بدونم از چه طریقی میتونم کتاب های Ets رو تهیه کنم.

 4. مهنازگفته:

  فوق العاده ترین اطلاعاتی که یکجا میشد بدست آورد رو داخل سایت شما دیدم و باید بابتش واقعا یک خسته نباشید و تشکر تقدیمتون کرد.
  در مورد دکتری حقوق تسلط بر روی کدوم بخش آزمون باید مدنظر باشه؟

 5. سارینلگفته:

  باتشکراز اطلاع رسانی مفیدتون درباره آزمون gre.می خواستم بدونم اگربرای ارشد بخوام رشته میکروبیولوژی پزشکی را ادامه بدم (درخارج ازکشور)باید درکدوم آزمون تخصصی GRE شرکت کنم؟
  چون هم بخش زیست شناسی عمومی داردوهم بخش بیوشیمی وسلولی مولکولی.

 6. م.مگفته:

  سلام، می‌بخشید در روز آزمون چنانچه دانشگاه خاصی مد نظر نداشته باشم که نمره GRE م براشون ارسال بشه و فقط بخوام خودم نمره رو داشته باشم، کار خاصی باید انجام بدم یا به صورت خودکار نمره به ایمیل من میاد؟

  • مدیر سایتگفته:

   درود بر شما;
   ممنون از نظر لطفتون نسبت به ما، میتونید با ابزار هایی که موجود هست کل سایت رو یک جا برای خودتون دانلود کنید و داشته باشید.
   موفق و پیروز باشید.

 7. Civil Engineerگفته:

  با سلام.
  جامع ترین کامل ترین و خلاصه ترین مطلب مفیدی که در مورد جی آر ای که تا بحال خواندم مقاله شما بود. تمام توضیحاتی که باید از هزار تا سایت و منبع بدست بیاریم یکجا و بطور خلاصه نوشتید. واجب دونستم تا با کامنتی از زحمات دوستانی که در تهیه و گردآوری این مطالب زحمت کشیدن تشکر کنم.

  • مدیر سایتگفته:

   درود بر شما دوست عزیز;

   قطعا ارائه اطلاعات صحیح به شما مخاطب گرامی باعث افتخار ما هست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.